Trwa ładowanie...

Garaż, w którym powstał Google należał do rodziny Morawieckiego. To odkrycie polskiego naukowca

O tym, że Google powstał w garażu, wiadomo od dawna. Teraz jednak okazuje się, że ten garaż należał do… rodziny wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Powiązanie odkrył dr Marek Minakowski, jeden z najbardziej znanych polskich genealogów.

Garaż, w którym powstał Google należał do rodziny Morawieckiego. To odkrycie polskiego naukowcaŹródło: Andrzej Iwańczuk, Rafał Oleksiewicz/REPORTER
d220bp7
d220bp7

Dr Minakowski o odkryciu poinformował na swojej stronie internetowej. Wygląda więc na to, że Morawiecki i jego rodzina ma swój wkład w stworzenie internetowego giganta. Trochę z przymrużeniem oka, ale jednak.

Żeby lepiej zrozumieć powiązania, trzeba cofnąć się do historii Google'a. Założycielami firmy byli Larry Page i Siergiej Brin. Ten drugi ożenił się z Susan Wójcicki, dzisiejszą prezes YouTube'a. To właśnie ona wynajęła mężowi i jego koledze garaż, w którym powstała jedna z największych dziś firm na świecie.

I o ten garaż, a także postać Susan Wójcicki, się rozchodzi. Nie trudno domyślić się, że obecna szefowa YouTube'a ma polskie pochodzenie. Jej praprapradziadek Wojciech Wójcicki urodził się w 1800 roku i w wieku 24 lat ożenił się z Katarzyną Kanią, czyli prapraprababcią Susan.

Z kolei brat Kani (szwagier Wójcickiego) wziął ślub z Konstancją Lechowicz. Ceremonia odbyła się w Nawarzycach - wsi pod Jędrzejowem w województwie świętokrzyskim. W tej samej miejscowości urodził się w 1888 roku pradziadek Mateusza Morawieckiego - Michał.

Mateusz Morawiecki: jesteśmy po bezpiecznej stronie mocy i tęczy

Okazuje się więc, że miejsce urodzenia dziadków polskiego wicepremiera i szefowej YouTube'a dzieli zaledwie 2,5 km. Teraz jeszcze tylko wystarczy znaleźć między nimi powiązania rodzinne.

d220bp7

A to, zdaniem Minakowskiego, nie jest nic nadzwyczajnego. "(…) Jak dwie osoby pochodzą z tej samej wsi i nie ma dużych luk w zachowanych aktach metrykalnych, to da się odnaleźć powiązanie między nimi" - napisał genealog.

I tym razem również się udało. "Na razie ten związek, który ustaliłem na pewno i potwierdziłem dokumentami jest dosyć odległy" - przyznaje Marek Minakowski.

Żeby dojść od Morawieckich do Wójcickich (lub odwrotnie), potrzeba łańcucha, składającego się z aż 27 koligacji (choć sam naukowiec nazywa je w uproszczeniu "łóżkami").

Minakowski podkreśla, że "na pewno dałoby się znaleźć związek bliższy, gdybyśmy mieli ciut więcej dokumentów".

d220bp7

"Np. przez rodzinę Imborów z Nawarzyc: Florian Imbor ożenił się z Karoliną Morawiecką (siostrą Michała), zaś Paweł Imbor z Agnieszką Lechowicz, siostrą Konstancji żonatej z Antonim Kanią, szwagrem Wojciecha Wójcickiego (prawie na pewno ojciec Pawła i dziadek Floriana byli braćmi)" - puentuje naukowiec, który od lat bada powiązania pomiędzy znanymi Polakami. Jest również współzałożycielem Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego.

Powiązanie między ministrem rozwoju a Susan Wójcicki niezaprzeczalnie istnieje, więc rodzina Morawieckich może mieć mikroskopijny wkład w stworzenie Google'a. "Dziś są moje 45. urodziny. Zamiast życzeń proszę o udostępnianie tego odkrycia" - apeluje dr Marek Minakowski. Udostępnicie?

d220bp7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d220bp7