Trwa ładowanie...
dpirlot

Gdańsk/Czerwiński w Lotosie: wiem, że jest to dobra inwestycja

Minister skarbu Andrzej Czerwiński podczas środowej inauguracji realizacji Projektu EFRA w rafinerii Grupy Lotos, ocenił, że jest to dobra inwestycja. Jak podkreślił, kapitał wniesiony przez Skarb Państwa w wysokości 530 mln zł będzie pomnożony.

Share
dpirlot

Grupa Lotos podaje, że Projekt EFRA (tzw. "Efektywna Rafinacja") pozwoli na zwiększenie głębokości przerobu ropy naftowej, czego efektem będzie zwiększenie marży firmy na przerobie każdej baryłki surowca o ok. 2 dolary.

W środę na terenie Grupy Lotos S.A. w Gdańsku uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę kompleksu instalacji pogłębionego przerobu ropy naftowej składających się na Projekt EFRA. Wartość całej inwestycji oszacowano na ok. 2,3 mld złotych. Zgodnie z założeniami dzięki instalacjom produkcyjnym Projektu EFRA rafineria w Gdańsku wyprodukuje rocznie do 900 tys. ton dodatkowych paliw.

"Wiem, że jest to dobra inwestycja, powierzenie pieniędzy w dobre ręce pomnaża kapitał. Wiem, że w Lotosie myśli się o przyszłości, a to co już zrealizowano najlepiej świadczy o tym, że pomysły są nie tylko na papierze, ale potem są bardzo precyzyjnie wdrażane" - powiedział minister Czerwiński odpowiadając na pytanie, dlaczego na realizację projektu przekazano z budżetu państwa 530 mln zł. "Wiem, że ten kapitał będzie pomnożony" - dodał.

dpirlot

"Głównym zadaniem, jakie realizuje ministerstwo skarbu państwa, jest wsparcie budowania wartości nadzorowanych podmiotów. Właśnie dlatego zaangażowaliśmy w ub. roku 530 mln zł w finansowanie Projektu EFRA" - tłumaczył. "Lotos, jedna z najważniejszych spółek dla bezpieczeństwa i rozwoju państwa, zachęcił nas do tego pokazując wymierne korzyści ekonomiczne, płynące z zainwestowania w ten projekt 2,3 mld zł" - zaznaczył minister.

Prezes Zarządu Grupy Lotos S.A., Paweł Olechnowicz wyjaśnił, że Projekt EFRA jest kontynuacją unowocześniania rafinerii i naturalnym dopełnieniem konfiguracji przerobu ropy naftowej powstałej w ramach inwestycyjnego Programu 10+. "Dzięki realizacji Projektu EFRA przeniesiemy rafinerię w Gdańsku na najwyższy poziom efektywnej rafinacji" - przekonuje.

Obecnie - zgodnie z planem - instalacje Projektu EFRA są w fazie projektowania. Prace mają potrwać ponad dwa lata. Budowa właściwych instalacji ma się rozpocząć na wiosnę przyszłego roku. Integracja nowych instalacji z istniejącymi ma nastąpić w 2017 r. podczas remontu postojowego w rafinerii. Nowa instalacja ma działać za trzy lata, we wrześniu 2018 roku.

Grupa Lotos jest drugim co do wielkości w Polsce koncernem naftowym zajmującym się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Grupa ma ponad 30 proc. udział w rynku hurtowym paliw i prawie 10 proc. w rynku sprzedaży detalicznej.

dpirlot

Podziel się opinią

Share
dpirlot
dpirlot