Trwa ładowanie...
d1qck6g
25-11-2015 18:30

Gdańsk/Grupa Pekabex zainwestowała 45 mln zł w nową fabrykę

Lider rynku prefabrykacji w Polsce, Grupa Pekabex zainwestowała 45 mln zł w utworzenie nowego zakładu w Gdańsku. Docelowo chce tam zatrudnić do 250 osób. Zakład ma specjalizować się w produkcji elementów dla budownictwa mieszkaniowego.

d1qck6g
d1qck6g

W środę została oficjalnie otwarta gdańska fabryka prefabrykatów Pekabex. Zakład znajduje się w przemysłowej dzielnicy Kokoszki, przy ul. Budowlanych. Jest to dawny Zakład Kokoszki Prefabrykacja, który Grupa Pekabex kupiła w kwietniu 2015 r. za 25 mln zł. Dodatkowe 10 mln zł kosztowała modernizacja i wyposażenie fabryki. Kolejne 10 mln zł ma być zainwestowane w przyszłym roku. Zakład położony jest na ok. 11 ha działce.

Prezes Zarządu Pekabex Bet S.A., Przemysław Borek podczas otwarcia zwrócił uwagę, że "integracja zakładu Kokoszki Prefabrykacja z Grupą Pekabex oznacza kompleksową restrukturyzację i modernizację tej fabryki w ramach wieloletniego planu inwestycyjnego". Podał, że plan zakłada zwiększenie mocy produkcyjnych zakładu, poszerzenie rodzajów wytwarzanych produktów, wzrost zatrudnienia oraz wdrażanie nowoczesnych technologii.

W momencie zakupu zakład produkował 25 m sześc. prefabrykatów dziennie, docelowe moce produkcyjne szacowane są w najbliższym czasie na ok. 110 m sześc. dziennie.

Borek wyjaśnił PAP, że Grupa chciała mieć swoją fabrykę w Gdańsku m.in. ze względu na to, że dużo eksportuje do krajów skandynawskich. "To jest dobre miejsce logistycznie - cała aglomeracja trójmiejska, od Tczewa do Wejherowa, zamieszkana przez ponad milion mieszkańców, też nie miała tu żadnego większego zakładu prefabrykacji, który byłby w stanie obsługiwać lokalnie taki rynek" -tłumaczył.

d1qck6g

Podał, że wielkość obrotów gdańskiego oddziału, w zależności od pozyskanych projektów, może wynieść ok. 50-60 mln zł rocznie.

Poinformował, że w fabryce w tej chwili pracuje blisko 100 osób (z tego ok. 60 osób to pracownicy poprzedniej firmy). "Chcemy, żeby łącznie pracowało 200-250 osób; to będzie zależało od ilości projektów i rodzaju wykonywanych elementów" - dodał.

Powiedział, że m.in. oprócz stolarzy, cieśli, zbrojarzy i betoniarzy potrzebni są też młodzi inżynierowie. Planowane jest utworzenie biura projektowego.

Zakład w Gdańsku ma się specjalizować w produkcji głównie elementów dla budownictwa mieszkaniowego. "Jest to związane z projektami, które firma realizuje w Skandynawii, głównie w Szwecji, ale też w Danii i Norwegii" - tłumaczył. "Taka trochę wielka płyta, natomiast dużo bardziej zaawansowana technologicznie np. z zamontowanymi już oknami, instalacją elektryczną" - wyjaśnił.

d1qck6g

Obecnie zakład w Gdańsku produkuje m.in. filigranowe płyty stropowe, słupy, belki, ściany, płyty tramwajowe i balkony. W 2016 r. planowane jest rozpoczęcie produkcji ścian trójwarstwowych z różnymi typami warstwy zewnętrznej; docelowo zakład będzie oferował ściany z warstwą cegły klinkierowej, betonu malowanego, betonu architektonicznego o różnych strukturach. Ściany na etapie produkcji w zakładzie prefabrykacji będą wyposażone w okna, parapety i gotową elewację.

Oddział w Gdańsku jest trzecim zakładem produkcyjnym Grupy Pekabex, po Poznaniu i Bielsku-Białej. W najbliższych tygodniach ma być sfinalizowana umowa kupna fabryki w Pszczonowie pod Warszawą.

Grupa Pekabex jest największym polskim producentem prefabrykatów żelbetowych i sprężonych, które są wykorzystywane m.in. do budowy hal produkcyjnych i magazynowych, budynków biurowych, galerii handlowych, dworców, parkingów, mostów i wiaduktów, tuneli, a także w budownictwie mieszkaniowym. Pod względem mocy produkcyjnych oraz osiąganych przychodów Grupa Pekabex jest liderem na krajowym rynku. Jej produkty sprzedawane są głównie w Polsce, a także w Skandynawii i Niemczech.

Od lipca br. firma jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych.

d1qck6g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qck6g