Trwa ładowanie...

Gdańsk kupił rydwan za 150 tys. zł. Stanie w muzeum, którego jeszcze nie ma

Urząd Miejski w Gdańsku wydał blisko 150 tys. zł na rydwan, a właściwie "Rydwan", bo to dzieło artystki Joanny Rajkowskiej. Będzie eksponatem w muzeum, które dopiero się tworzy. Urząd zapewnia, że cena była "promocyjna".

Gdańsk kupił rydwan za 150 tys. zł. Stanie w muzeum, którego jeszcze nie maŹródło: www.rajkowska.com/rydwan/
d1ogn76

"Rydwan" został zakupiony przez Urząd Miejski w Gdańsku 20 września 2018 r. Stroną sprzedającą była firma Letrangere Limited z Wielkiej Brytanii, kupującą gdański Wydział Programów Rozwojowych. Na dzieło z kasy miasta poszło 147 600 zł, a o sprawie jako pierwsze poinformowało Radio Gdańsk.

Będzie to jeden z eksponatów w Nowym Muzeum Sztuki NOMUS, jak ironizuje Radio Gdańsk, na tyle nowym, że jeszcze nieistniejącym. Gdańskich urzędników należy jednak pochwalić za sztukę negocjacji, dzieło pierwotnie było wycenione na 250 tys. zł, ale udało im się zbić cenę do atrakcyjnych blisko 150 tys. zł.

A eksponat to nie byle jaki. "Początki projektu Rydwan wiążą się ze snem artystki, która została zaproszona na śniadanie do Galerii Serpentine i zaspała. Obraz ze snu przedstawiał mały, dwukołowy pojazd ciągnięty przez konie, nieco zagubiony wśród wielkiej ilości samochodów na Edgware Road. Rydwan został wyrzeźbiony z litego drewna przez partnera artystki i nią samą, a następnie pomalowany na złoty kolor, z czerwono-pomarańczowymi i turkusowymi elementami tak, aby mógł wtopić się w londyńską ulicę" - można przeczytać w opisie dzieła na stronie internetowej Joanny Rajkowskiej.

Obejrzyj: Znają lokalizację dzieła Leonarda da Vinci

Urząd Miasta Gdańska spieszy z wyjaśnieniami. "Praca Joanny Rajkowskiej pt. Rydwan to w rzeczywistości zestaw obiektów, na który składają się: wspomniany w artykule obiekt - rzeźba, film, seria 35 fotografii w formacie 36x24 cm oraz praca na papierze o tym samym tytule, a także zestaw sześciu prac na papierze pt. Jak zbudować rydwan".

d1ogn76

Przy okazji wyszło na jaw, że miasto tworzy Gdańską Kolekcję Sztuki Współczesnej. Jak podkreślają urzędnicy, docelowo nabyte prace będą pokazywane w tworzonym właśnie oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, czyli wspomnianym wyżej Nowym Muzeum Sztuki NOMUS. Obiekty, również "Rydwan" Rajkowskiej, będą ponadto wypożyczane do celów ekspozycyjnych poza Gdańskiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ogn76
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ogn76