Trwa ładowanie...
d42gsyk
d42gsyk

Gdańsk/ Port z porozumieniem ws. sprzedaży spółki Eksploatacja (aktl.)

# Dochodzi więcej szczegółów dotyczących transakcji #
Share
d42gsyk

19.11. Gdańsk (PAP) - Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zakończył negocjacje i osiągnął porozumienie z zarejestrowaną na Malcie spółką Mariner Capital Ltd na sprzedaż spółki Port Gdański Eksploatacja. Jest to kolejna próba zbycia tej spółki.

Rzecznik prasowy zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA (ZMPG) Janusz Kasprowicz poinformował PAP w środowym komunikacie, że zostały "zakończone negocjacje i osiągnięte porozumienie z oferentem Mariner Capital Limited z siedzibą St. Julian's, Malta, na zakup spółki Port Gdański Eksploatacja".

Do sprzedaży przeznaczono 100 proc. kapitału zakładowego spółki.

d42gsyk

Jak informował wcześniej na swojej stronie internetowej ZMPG, 20 października br. zarząd podjął uchwałę o dopuszczeniu do negocjacji w sprawie nabycia akcji spółki Port Gdański Eksploatacja S.A., konsorcjum firm Węglokoks S.A. i PKP Cargo S.A. oraz Mariner Capital Limited z siedzibą St. Julian's, Malta. Po ocenie ofert, zgodnie z przyjętą procedurą, okres wyłączności (do 17 listopada) w procesie negocjacji został przyznany oferentowi z Malty.

Jak podał rzecznik w komunikacie, "strony przystąpiły do realizacji kolejnych procedur przewidzianych w procesie sprzedaży".

Według informacji PAP, procedura sprzedaży dotyczy zazwyczaj np. doprecyzowania szczegółów związanych z przygotowaniem ostatecznej transakcji, a kolejne etapy sprzedaży muszą być też akceptowane przez np. rady nadzorcze obu spółek, związki zawodowe i Ministra Skarbu Państwa.

Port Gdański Eksploatacja to spółka operatorska skupiająca się przede wszystkim na przeładunkach drobnicowych, w tym kontenerowych oraz masowych. Jest to już ostatnia spółka-córka Portu Gdańsk, która pozostała do sprywatyzowania; to spółka operatorska obsługująca najważniejsze nabrzeża w porcie wewnętrznym. Spółka prowadzi działalność na ośmiu nabrzeżach zlokalizowanych wzdłuż odcinka Martwej Wisły i Kanału Portowego oraz jest wyłącznym przeładowcą na Gdańskim Terminalu Kontenerowym i Wolnym Obszarze Celnym. Działalność realizuje na ponad 90 ha gdańskiego portu.

d42gsyk

Spółka Port Gdański Eksploatacja powstała w 1991 r. w wyniku przekształceń własnościowych przedsiębiorstwa państwowego Morski Port Handlowy Gdańsk. Zatrudnia niespełna 500 osób; rocznie przeładowuje ok. 3,5-4 mln ton towarów. W 2013 r. większość stanowiły ładunki masowe: węgiel, koks i zboże.

Na ogłoszenie ZMPG o zbyciu spółki swoje oferty złożyło w sumie pięć firm i konsorcjów.

Zarejestrowana na Malcie spółka Mariner Capital Limited jest właścicielem terminali kontenerowych w Rydze, Wenecji oraz Durres w Albanii. Zajmuje się budową, zarządzaniem oraz inwestowaniem w terminale morskie. Spółka świadczy także usługi logistyczne.

Na terenie portu morskiego w Gdańsku działają m.in. Terminal Kontenerowy DCT, Baza Paliw Płynnych, Terminal Węglowy i Terminal Przeładunku Gazu Płynnego (LPG).

d42gsyk

Podziel się opinią

Share
d42gsyk
d42gsyk