Trwa ładowanie...
d4hvaqf
09-03-2017 15:25

Gdańsk/ Rozpoczęto zabudowę północnego cypla Wyspy Spichrzów

Uroczystym wmurowaniem aktu erekcyjnego rozpoczęto w czwartek realizację pierwszego etapu zabudowy północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku. W historycznym centrum miasta powstaną m.in. hotel oraz budynki mieszkalne i usługowe.

d4hvaqf
d4hvaqf

Zniszczony w czasie II wojny światowej północy cypel gdańskiej Wyspy Spichrzów to obszar, który - mimo swojego atrakcyjnego położenia - przez długie lata nie został zagospodarowany. W marcu 2015 roku władze Gdańska podpisały z konsorcjum dwóch spółek umowę, w myśl której, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, teren ten ma zostać zabudowany.

Wmurowania aktu erekcyjnego, który symbolicznie rozpoczyna pierwszy etap inwestycji, dokonali w czwartek przedstawiciele samorządu Gdańska oraz firm zaangażowanych w przedsięwzięcie, w tym spółki Granaria Development Gdańsk powołanej do przeprowadzenia inwestycji.

Jak powiedział PAP członek zarządu Granaria Development Gdańsk Jan Kurbiel, w ramach pierwszego etapu przedsięwzięcia powstanie hotel sieci Holiday Inn z 240 pokojami oraz obiekty mieszkaniowe i użytkowe. Kurbiel zaznaczył, że w ramach tego etapu przewidziana jest też budowa kładki dla pieszych, która połączy północny cypel Wyspy Spichrzów z Długim Pobrzeżem.

Koszt budowy obrotowej kładki oszacowano na około 10 mln zł. Będzie ona miała 57 metrów długości i ok. 4,5 m szerokości. W jej centralnym punkcie umieszczony zostanie mechanizm obrotowy, a prześwit pozwoli na kursowanie tramwajów wodnych.

d4hvaqf

Pierwszy etap inwestycji ma pochłonąć - jak wyjaśnił Kurbiel - około jednej trzeciej z 400 mln zł przeznaczonych na realizację całego przedsięwzięcia. "Prace przy pierwszym etapie zakończą się na przełomie 2018 i 2019 roku" - powiedział PAP Kurbiel.

Umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym dla zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów podpisano pod koniec marca 2015 r. Stroną tego porozumienia były władze Gdańska oraz konsorcjum spółek Multibud W. Ciurzyński i Immobel Poland, które dla realizacji tego projektu powołało spółkę celową Granaria Development Gdańsk.

Wkładem miasta Gdańska w tę inwestycję jest ok. 1,8 ha, którego wartość oszacowano na ok. 34 mln zł.

Zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów podzielono na cztery etapy. Całość prac ma zakończyć się do 2023 r. W ramach tej inwestycji ma powstać ok. 500 mieszkań, hotel i kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych zabudowy usługowej. Szacunkowy koszt realizacji projektu to ok. 400 mln zł.

d4hvaqf

W ramach przedsięwzięcia konsorcjum ma zrealizować cele publiczne w postaci m.in. renowacji Długiego Pobrzeża, przebudowy ulicy Chmielnej i jej połączenie z Podwalem Przedmiejskim, co ma poprawić układ komunikacyjny w tej części miasta. Zaplanowano też przebudowę mostu Stągiewnego na most zwodzony oraz budowę mariny na południe od tej przeprawy.

Północny cypel Wyspy Spichrzów jest wpisany do rejestru zabytków jako historyczny układ urbanistyczny miasta, stanowi też fragment obszaru uznanego za pomnik historii.

Firma Immobel to deweloper działający na rynku belgijskim, luksemburskim i polskim; od ok. 150 lat jest notowana na giełdzie w Brukseli. Mniejszościowy udziałowiec konsorcjum - Multibud W. Ciurzyński - to firma znana w branży usług inwestycyjno-budowlanych od kilkunastu lat.

d4hvaqf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hvaqf