Trwa ładowanie...
d247o8u
d247o8u
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Gdańsk/ Wyremontowano część nabrzeża Martwej Wisły w Sobieszewie

Kosztem 2,8 mln zł Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku wyremontował ponad 255 metrów nabrzeża Martwej Wisły w Sobieszewie, w tym pirs dla lodołamaczy. Część nabrzeża jest ogólnodostępna - mogą przy nim cumować niewielkie jednostki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d247o8u

O zakończeniu rozpoczętych w ub.r. prac remontowych na nabrzeżu poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku Bogusław Pinkiewicz. Wyjaśnił, że betonowe nabrzeże wymagało naprawy, bo zniszczyły je wody Martwej Wisły oraz wody opadowe, które - z powodu braku odpowiedniego drenażu - podmywały nabrzeże od strony lądu.

Najważniejszym elementem prac był remont wykonanego w końcu lat 70. ub.w. pirsu w Sobieszewie, przy którym tradycyjnie cumują lodołamacze używane zimą i wiosną do kruszenia lodu powstającego na Wiśle. Pracujące u ujścia Wisły lodołamacze są niezbędne, aby w czasie roztopów udrożnić rzekę i w ten sposób zapobiec tworzeniu się zatorów, a tym samym ewentualnej powodzi w rejonie Żuław i dolin nadwiślańskich.

Jak poinformował PAP Pinkiewicz, mogący pomieścić trzy lodołamacze pirs (podobnie jak samo nabrzeże) od lat nie był remontowany. Przy okazji tej naprawy pirs wyposażono w system cumowniczy i odbojowy (czyli zabezpieczający jednostki przed uszkodzeniem poprzez obijanie się o nabrzeże), drabinki, barierki oraz oznakowania dla jednostek pływających.

d247o8u

Pinkiewicz poinformował także, że część wyremontowanego nabrzeża będzie ogólnodostępna: zostało ono obniżone względem lustra wody tak, by mogły przy nim cumować mniejsze jachty i inne jednostki pływające. W ramach prac wykonano też system odwadniający i odprowadzający wody opadowe z wyremontowanej części nabrzeża.

Zakończony właśnie remont kosztował 2,8 mln zł, z czego 1,7 mln zł pochodziło z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Pozostałą sumę wyłożył RZGW z własnych środków.

Do końca tego roku RZGW w Gdańsku planuje wyremontować drugą - liczącą ok. 180 metrów długości - część nabrzeża przy Martwej Wiśle w Sobieszewie. Tutaj także przewidziano utworzenie ogólnodostępnych miejsc do cumowania.

Zima RZGW dysponuje zwykle sześcioma lodołamaczami. Trzy z nich - "Tygrys", "Rekin" i Orka" - są własnością zarządu, trzy kolejne są - na podstawie umowy - użyczane w razie potrzeby przez prywatną firmę.

Jak poinformował Pinkiewicz, powierzchnia ochranianego przez lodołamacze przed powodzią zatorową obszaru Żuław i dolin nadwiślańskich wynosi ok. 197 tys. ha. Na terenie tym mieszka ok. 260 tysięcy osób.

d247o8u

Podziel się opinią

Share
d247o8u
d247o8u