GDDKiA ogłosiła przetarg na obwodnicę Marek
Do 29 kwietnia można składać wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu na projekt i budowę 16-kilometrowej obwodnicy Marek - poinformowała w piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Trasa ma odciążyć podwarszawskie miasto od uciążliwego ruchu tranzytowego.
Rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA Małgorzata Tarnowska powiedziała PAP, że szacunkowy koszt inwestycji to ok. miliard złotych.
Jak podała GDDKiA, droga S8 na odcinku Marki - Radzymin będzie miała dwie jezdnie po trzy pasy ruchu oraz obustronny pas awaryjny. Dojazd do drogi będzie możliwy poprzez cztery węzły drogowe: Zielonka, Kobyłka, Wołomin i Radzymin Południowy.
Dyrekcja poinformowała, że zostaną wybudowane także chodniki i ścieżki rowerowe. Postawione będą również zabezpieczenia akustyczne, przejścia dla zwierząt czy system odprowadzania i oczyszczania wód opadowych.
GDDKiA podała, że inwestycja będzie realizowana w dwóch częściach. "Pierwsza - od węzła +Marki+ (bez węzła) do węzła +Kobyłka+ - zostanie zrealizowana w 32 miesiące od dnia podpisania umowy. Druga - od węzła +Kobyłka+ (bez węzła) do węzła +Radzymin Płd.+ - zostanie zrealizowana w ciągu 36 miesięcy od dnia zawarcia umowy. W ciągu 32 miesięcy zostanie oddany do ruchu nowy ciąg drogi S8, cztery miesiące przeznaczone będą na remont fragmentu starej DK nr 8" - poinformowała GDDKiA.
Dyrekcja podała również, że wykonawcy mogą złożyć wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu tylko na jedno zadanie. GDDKiA planuje, że umowy z wykonawcami zostaną podpisane na początku 2014 roku.
Ogłoszenie w 2013 r. przetargu na budowę obwodnicy Marek zapowiedział w tzw. drugim expose premier Donald Tusk.
Nowa droga ma usprawnić ruch, m.in. oddzielając ruch tranzytowy od lokalnego i ułatwić komunikację przez Marki, Ząbki, Zielonkę, Kobyłkę, Wołomin i Radzymin. Obwodnica ma poprawić spójność sieci drogowej. Powstanie jednolity ciąg komunikacyjny - północna obwodnica Warszawy od węzła A2 i S8 w Konotopie do wybudowanej wcześniej obwodnicy Radzymina.
Rząd przyjął "Program budowy dróg krajowych na lata 2011-2015" w styczniu ub.r. Program zakłada stworzenie do końca 2013 r. sieci autostrad o łącznej długości ok. 810 km i sieci dróg ekspresowych o łącznej długości 782,5 km, wybudowanie 26 obwodnic drogowych, przebudowę odcinków dróg krajowych pod kątem poprawy bezpieczeństwa ruchu oraz poprawę stanu nawierzchni na drogach krajowych.