Trwa ładowanie...

GDDKiA: ruszyły wypłaty dla podwykonawców na Mazowszu

Mazowiecki oddział GDDKiA rozpoczął wypłać zaliczki dla przedsiębiorców poszkodowanych przy budowie dróg - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken. Na razie pieniądze trafiły do czterech firm.

GDDKiA: ruszyły wypłaty dla podwykonawców na MazowszuFot: WP.pl/Katarzyna Izdebska
d3t3pqo
d3t3pqo

- Pierwsze dyspozycje wypłat zostały złożone w poniedziałek, a dziś pierwszych czterech przedsiębiorców powinno już mieć pieniądze na kontach - powiedziała PAP Nelken. Wartość wypłat dla czterech firm, które nie otrzymały zapłaty od DSS, wynosi łącznie 1,7 mln zł.

Jak wyjaśniła rzeczniczka, w warszawskim oddziale GDDKiA trwa analiza wniosków kolejnych przedsiębiorców. W sumie o pieniądze ubiega się 95 firm. Łączna wartość roszczeń przekracza 50 mln zł.

- Do tej pory, w skali całego kraju, otrzymaliśmy od przedsiębiorców 768 wniosków na łączną kwotę 338,5 mln zł - poinformowała Nelken. Na początku sierpnia br. GDDKiA wstępnie szacowała, że na zrealizowanie płatności wobec usługodawców i dostawców potrzeba ok. 200 mln zł.

Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie jest drugim po oddziale w Krakowie, który zaczął wypłacać pieniądze poszkodowanym przy budowie dróg firmom. Niezapłacone przez wykonawców wynagrodzenia za wykonane przez firmy podwykonawcze prace i usługi są wypłacane na podstawie specustawy, uchwalonej latem przez Sejm.

Zgodnie z ustawą z 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, poszkodowani przedsiębiorcy mogą się zwrócić o wypłatę pieniędzy do generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad, który z kolei będzie dochodził pieniędzy od wykonawców, którzy nie zapłacili. Pieniądze wypłacane poszkodowanym firmom pochodzą z Krajowego Funduszu Drogowego.

Agata Kalińska

d3t3pqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t3pqo