Gdy zaginie przelew
Przelewy stały się dla nas codziennością. Możemy dokonywać ich praktycznie z każdego miejsca na świecie przy pomocy komputera lub nawet telefonu. Ich zaletą jest oszczędność czasu, wygoda i bezpieczeństwo. Zdarza się jednak, że w wirtualnej przestrzeni wysłane pieniądze nie docierają do odbiorców. Nie oznacza to jednak, że przepadną. Expander podpowiada co zrobić, gdy przelew nie trafi pod właściwy adres i uspokaja, że transakcje nie giną w systemach bankowych.
Obecnie coraz więcej banków oferuje przelewy natychmiastowe, dzięki którym pieniądze trafiają na rachunek adresata w kilka sekund, nawet jeśli jest to weekend. Gdy pieniądze wysyłamy w ramach jednego banku, dzieje się podobnie i właściwie błyskawicznie pojawiają się one na wskazanym przez nas koncie. Gdy operacja dotyczy kont w różnych bankach, zwykle przelew dociera najpóźniej następnego dnia roboczego. Nic więc dziwnego, że tak bardzo polubiliśmy tę wygodną formę płatności. Sporadycznie zdarza się jednak, że przelewy nie trafiają na odpowiednie konto. Dlaczego tak się dzieje?
Gdy wyślemy przelew na zamknięte konto
Przyczyną jest zwykle błąd osoby, która zleca przelew. Nie polega on na wpisaniu niewłaściwego numeru konta, ponieważ systemy bankowe są tak zabezpieczone, że nie dopuszczają do tego. W numerach rachunków znajdują się bowiem cyfry kontrolne i w razie pomyłki system natychmiast wyświetla komunikat o błędzie. Nie jest to jednak system doskonały - Przykładowo pozwala on wysłać przelew na rachunek, który kiedyś funkcjonował i został zamknięty. Zdarza się to wtedy, gdy nie wiemy o tym, że odbiorca zmienił konto bankowe - mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.
Taka sytuacja może być bardzo stresująca, zwłaszcza jeśli dotyczy dużej kwoty. Okazuje się jednak, że nie trzeba obawiać się o swoje pieniądze - Banki nie przyznają starych numerów rachunków nowym klientom. Nie ma więc obawy, że pieniądze wysłane na stare konto trafią do nieznanej nam osoby. W takiej sytuacji bank, który otrzymał przelew kierowany na zamknięte konto, po prostu odsyła pieniądze zleceniodawcy. Maksymalnie w ciągu 4 dni powinny one wrócić na nasz rachunek -tłumaczy Jarosław Sadowski z firmy Expander.
Co zrobić, by odzyskać pieniądze?
Sytuacja komplikuje się wtedy, gdy pieniądze nie wracają w ciągu kilku dni. Przyczyną może być nadal aktywne konto w systemie bankowym, które teoretycznie zostało zamknięte. Może się tak stać zarówno z powodu błędu pracownika banku jak i niedopełnienia wymaganych formalności przez klienta.
Co mnożna zrobić jeśli wysłaliśmy przelew, odbiorca twierdzi, że to konto zamknął, a pieniądze nie wróciły na nasze konto? - Przede wszystkim warto poprosić go, aby skontaktował się z bankiem i aby sprawdził, czy jego konto rzeczywiście zostało zamknięte. Być może pieniądze czekają na niego na jego starym rachunku, który z jakiegoś powodu nadal istnieje - mówi Jarosław Sadowski, Expander.
Ostatecznie zawsze możemy złożyć reklamację w banku, z którego wysłaliśmy przelew. Wyjaśnienie sprawy będzie wtedy leżało, bo jego stronie. Pieniądze na szczęście nie znikają bez śladu i ostatecznie udaje się ustalić co się z nimi stało. Jedyny problem polega na tym, że może minąć trochę czasu zanim uda się je odzyskać, dlatego przed wysłaniem przelewu na dużą kwotę zawsze warto upewnić się czy odbiorca nie zmienił konta bankowego.