Gdynia/ MR będzie wspierać tworzenie Partnerstw Publiczno-Prywatnych

Ministerstwo Rozwoju chce zdecydowanie zwiększyć liczbę zawieranych umów o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym; resort zachęca też firmy, aby ubiegały się o środki z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych - w ramach planu Junckera.

25.05.2016 18:35

Partnerstwo Publiczno-Prywatne i Plan Inwestycyjny dla Europy (tzw. Plan Junckera) w kontekście rządowego Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju to tematy środowego spotkania w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii w Gdyni wiceministra rozwoju Witolda Słowika z przedsiębiorcami i samorządowcami z Pomorza. Wydarzenie zorganizowała Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Słowik tłumaczył, że "w ostatnich latach w dużej mierze przyzwyczailiśmy się do finansowania rozwoju ze środków unijnych (...) natomiast potrzeby rozwojowe naszego kraju nadal są bardzo duże i przekraczają możliwości sfinansowania tylko i wyłącznie z pomocy unijnej w postaci grantów". "Chociaż - jak zaznaczył - w bieżącej perspektywie mamy tych środków bardzo dużo, w ramach Polityki Spójności łącznie 82,5 mld euro" - mówił.

"W samym krajowym programie budowy dróg mamy określone potrzeby o wartości ok. 200 mld zł, natomiast zabezpieczone finansowanie w bieżącej perspektywie na ok. 100 mld zł" - wskazał.

Podał, że jedną z możliwości finansowania projektów prorozwojowych jest Partnerstwo Publiczno-Prywatne (PPP) a drugą - Plan Inwestycyjny dla Europy (tzw. Plan Junckera), gdzie potencjalnym źródłem finansowania jest Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych.

Poinformował, że do zadań Ministerstwa Rozwoju (MR) w ramach PPP należy: stworzenie jednego ośrodka odpowiedzialnego za promowanie i działanie PPP w Polsce, opracowanie i uchwalenie kompleksowej polityki rządu w zakresie PPP oraz usuwanie barier prawnych w zakresie realizacji projektów związanych z Partnerstwem oraz łączeniem różnych źródeł finansowania.

Podał, że na podstawie ustawy z przełomu 2008 i 2009 r. realizowanych jest ok. stu projektów w ramach PPP o łącznej wartości 5,5 mld zł; większość z nich wdrożono do realizacji w ostatnich 2-3 latach. "Nie jesteśmy zadowoleni z aktualnego stanu, chociaż doceniamy, że w ostatnim okresie w tym zakresie zaszło wiele korzystnych zmian" - mówił. Podkreślił, że "chcemy zdecydowanie przyspieszyć, aby zawieranych umów PPP było w najbliższych latach zdecydowanie więcej".

Zaznaczył, że "jedną z podstawowych bolączek PPP jest to, że tylko ok. 20 proc. inicjowanych rozmów kończy się sukcesem".

Do głównych barier Słowik zaliczył m.in. ogólne przeświadczenie o trudnościach z zapewnieniem finansowania projektów PPP, brak wiążących standardów, wzorów umów oraz społeczna niechęć do działań na styku publiczno-prywatnym.

Wiceminister zapowiedział w Gdyni, że resort chce opracować wzorcowe dokumenty, m.in. umowy, co może przyspieszyć proces negocjacyjny. "Poza ustawą o PPP istotne są też: ustawa koncesyjna i ustawa w zakresie zamówień publicznych" - tłumaczył. Powiedział, że sprzyjające PPP ustawa koncesyjna i ustawa w zakresie zamówień publicznych są w trakcie procesu legislacyjnego; we wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowej ustawy koncesyjnej. Podał, że resort jest w trakcie pisania strategii rozwoju PPP.

MR zachęca też przedsiębiorstwa, aby ubiegały się o środki z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych w ramach planu Junckera. "Jest to instrument wspierający finansowanie inwestycji w całej Europie i wszystkie kraje unijne mogą z tego korzystać" - zachęcał wiceminister. Podał, że budżet EFIS wynosi 315 mld euro, z czego w pierwszym roku rozdysponowane zostało ok. 80 mld euro.

"MR opracowuje listę projektów hipotetycznie kwalifikujących się do Planu Junckera, które będziemy pilotować, żeby przynajmniej część z nich uzyskała finansowanie z EFIS" - mówił. Wskazał, że są to projekty głównie spółek skarbu państwa i ich lista w najbliższych dniach zostanie upubliczniona.

Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) Aleksandra Jankowska powiedziała dziennikarzom, że zainteresowanie pomorskich firm formułą PPP jest "bardzo duże i coraz większe". Podkreśliła, że po wyczerpaniu funduszy obecnej perspektywy, PPP będzie jednym ze sposobów finansowania największych inwestycji.

Przyznała, że firmom może brakować informacji o możliwościach korzystania z PPP. Zapowiedziała, że PSSE podejmie działania, które pokażą firmom, gdzie szukać funduszy, jak je pozyskiwać, jak pisać projekty.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)