Trwa ładowanie...
d27ic6z

Gdzie w Polsce zarabiają najwięcej?

Według Głównego Urzędu Statystycznego, obok stołecznych, to pomorskie firmy płacą najwięcej.
Share
d27ic6z

- Mamy wiele dobrze prosperujących firm, ot cała tajemnica - tłumaczy "Gazecie Wyborczej" Marcin Szpak, wiceprezydent Gdańska. - Mówiąc dokładniej, w gospodarce Pomorza dzieje się bardzo dobrze, bo rosnące pensje to nie tylko wynik presji rynku pracy, a coraz większych zysków naszych przedsiębiorstw. Ludzie zarabiają lepiej, ale są też bardziej wydajni. Wydatki na wynagrodzenia nie osłabiają więc firm.

- Przemysł stoczniowy i rafineryjny cały czas płaci dobrze - mówi gazecie Mariusz Andrzejczak, specjalista z korporacji budowlanej Doraco. - To nawet zabawne, że np. w Stoczni Gdańskiej, przechodzącej różne perturbacje, człowiek zarobi o wiele więcej niż np. w nowych fabrykach sprzętu AGD pod Wrocławiem. Podobnie jest w gdańskiej rafinerii czy w portach.

Jednak za wysokie pensje na Pomorzu - w przeciwieństwie do Śląska - nie odpowiadają tylko pojedyncze branże.

d27ic6z

- Prowadzę też interesy w Warszawie i powiem śmiało - w wysokości wynagrodzeń w gastronomii Trójmiasto jest bezkonkurencyjne, oczywiście z punktu widzenia pracowników - mówi dziennikowi Jakub Szczepanik, właściciel jednej z trójmiejskich restauracji.

Czy Pomorze szansę utrzymać drugie miejsce? - Katowice być może będą nas wyprzedzały raz na parę miesięcy - mówi Andrzejczak. - Jeśli jednak w Chorzowie nie będzie Euro 2012, Pomorze pompowane kolejnymi inwestycjami powiązanymi z Mistrzostwami Europy bez problemu ucieknie Śląskowi na stałe.

Zobacz też:
Ile kosztuje nas emigracja?
Na emeryturę po 30 latach pracy

d27ic6z

Podziel się opinią

Share
d27ic6z
d27ic6z