Trwa ładowanie...
d3q52kl
d3q52kl

Geberit ma zgodę UOKiK na przejęcie grupy Sanitec

Warszawa, 04.02.2015 (ISBnews) - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zgodził się na przejęcie przez Geberit kontroli na grupą kapitałową Sanitec, podał urząd.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3q52kl

Analiza urzędu wykazała, że w Polsce transakcja będzie miała największy wpływ na rynek wprowadzania do obrotu spłuczek podtynkowych, gdzie łączny udział uczestników koncentracji przekracza 40%, czyli poziom, od którego domniemywa się posiadanie przez przedsiębiorcę pozycji dominującej. UOKiK uznał jednak, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji, m.in. ze względu na fakt, że na rynku działa wielu producentów, silną pozycję rynkową mają dystrybutorzy oraz sieci marketów budowlanych, a Geberit i Sanitec nie są najbliższymi konkurentami.

"Ponadto przedsiębiorcy kierują swoje produkty do różnych grup odbiorców - Geberit prowadzi sprzedaż poprzez hurtownie specjalistycznie, w których zaopatrują się głownie instalatorzy, natomiast nabywcami produktów Sanitec są także odbiorcy nieprofesjonalni. Rynek ten charakteryzują także niskie koszty wejścia w segmencie tańszych towarów" - czytamy w komunikacie.

"Dlatego w ocenie UOKiK Geberit nie będzie mógł działać niezależnie od konkurentów, kontrahentów i konsumentów, przede wszystkim spółka nie będzie mogła samodzielnie kształtować cen" - napisano także.

Szwajcarska firma Geberit ogłosiła przejęcie grupy Sanitec w październiku 2014 r. Transakcja ma charakter międzynarodowy i została zgłoszona także do urzędów antymonopolowych innych krajów: Niemiec, Holandii, Austrii i Francji.

(ISBnews)

d3q52kl

Podziel się opinią

Share
d3q52kl
d3q52kl