Trwa ładowanie...

Gęstnieje sieć fotoradarów. Przybędzie sto

W połowie roku powinien się też rozpocząć montaż urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości.

Gęstnieje sieć fotoradarów. Przybędzie stoŹródło: WP.PL, fot: Wojciech Strozyk/Reporter
d15b7yx
d15b7yx

Jeszcze przed wakacjami liczba urządzeń rejestrujących przy polskich drogach wzrośnie o 25 procent. W ten sposób Główny Inspektorat Transportu Drogowego chce skłonić kierowców do bezpieczniejszej jazdy.

"Dziennik Gazeta Prawna" poznał harmonogram rozbudowy tzw. sieci automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym.

Już na przełomie maja i czerwca zakończy się instalacja 100 nowych fotoradarów stacjonarnych. Oznacza to, że takich inspekcyjnych urządzeń przy drogach krajowych będzie już 400.

Obsadzenie radarami dróg to nie wszystko. Do końca czerwca zamontowane zostaną rejestratory wjazdu na czerwonym świetle (ma ich być 20). Rejestratory zostaną zamontowane w 10 województwach: najwięcej w woj. mazowieckim - cztery, najmniej na Śląsku, Dolnym Śląsku i Lubelszczyźnie - po jednym.

d15b7yx

W połowie roku powinien się też rozpocząć montaż urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości. Montaż wszystkich urządzeń potrwa kilka miesięcy - zapowiada Łukasz Majchrzak z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Systemy będą sukcesywnie uruchamiane.

Szykują się dodatkowe, bardzo ważne zmiany na drogach

Z kolei w przyszłym tygodniu sejmowa komisja infrastruktury zajmie się poselskim projektem nowelizacji ruchu drogowego, który rewolucjonizuje sposób karania za przekroczenia prędkości ujawnione przez fotoradary. Mandaty mają być zastąpione pieniężnymi karami administracyjnymi, które będą, co do zasady, nakładane na właściciela lub posiadacza pojazdu. Obecnie takie czyny traktowane są jako wykroczenia, za które karze się osobę faktycznie kierującą pojazdem.

Kary mają być naliczane w powiązaniu z ogłaszanym przez GUS przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej za poprzedni rok. Było to wtedy prawie 3,8 tys. zł brutto. Teraz - jak we wtorek podał GUS - Polak zarabia przeciętnie 3981 zł brutto.

W przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości do 10 km/godz. mandatu nie będzie; przy przekroczeniu prędkości od 11 do 20 km/godz. będzie to 3 proc. średniej pensji, od 21 do 30 km/godz. - 5 proc., od 31 do 40 km/godz. - 9 proc., a od 41 do 50 km/godz. - 14 proc. Jeśli prędkość zostanie przekroczona o ponad 50 km/godz., to mandat będzie wynosił 20 proc. średniego wynagrodzenia, czyli ok. 760 zł.

d15b7yx

Przy przekroczeniu prędkości w obszarze zabudowanym, wysokość kary będzie podwajana - maksymalnie ok. 1520 zł. Jeśli ktoś przekroczy prędkość po raz czwarty w ciągu 12 miesięcy od pierwszego mandatu, to wówczas będzie on większy o kolejne 50 proc. - maksymalnie wyniesie ok. 2280 zł.

Straże gminne i miejskie będą pozbawione prawa do kontroli fotoradarowej. Inspekcja Transportu Drogowego będzie dysponowała tylko i wyłącznie fotoradarami stacjonarnymi, fotoradary mobilne będzie mogła stosować wyłącznie policja.

Elektroniczny system pomógłby rozładować korki:

d15b7yx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15b7yx