Giełdowa grupa bada kondycję finansową niedużego call center
Pomimo niekorzystnej sytuacji na rynkach finansowych, która nie sprzyja przejęciom, giełdowa Arteria nie rezygnuje z działań akwizycyjnych.
Arteria Fundusz pomoże sfinansować zakupy?
Spółka, która jest obecna w trzech segmentach (call center, sprzedaż detaliczna oraz bezpośrednia) startuje w przetargu na niewielkie call center.
Giełdowa firma w ciągu dwóch tygodni zakończy badanie jego kondycji finansowej. Wojciech Bieńkowski, prezes Arterii, ocenia, że przetarg zostanie rozstrzygnięty w ciągu kilku miesięcy. Nie chce wyjawić, o jaki podmiot chodzi. Informuje tylko, że call center, które może dołączyć do grupy, jest trzykrotnie mniejsze od będącego jej własnością (liczy zatem około 110 stanowisk).
Obecnie Arteria porządkuje strukturę swojej grupy. Zmierza do tego, by każdy z rodzajów działalności był prowadzony przez inną spółkę. Zarząd firmy zwołał na 27 listopada NWZA. Jednym z punktów obrad jest wyrażenie zgody na przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Z naszych ustaleń wynika, że chodzi o zgodę na wydzielenie Arterii BPO (Business Process Outsorcing), w której skład ma wejść call center oraz przejęta w tym roku agencja wsparcia sprzedaży Polymus.
Wojciech Bieńkowski informuje, że zarząd rozmawia z funduszem private equity, który jest zainteresowany inwestycją w Arterię BPO. - _ Mając partnera z kapitałem, będziemy mogli myśleć o przejęciach _ - mówi Bieńkowski. - _ Sytuacja rynkowa nam sprzyja, gdyż mniejsze firmy, które potrzebują teraz pewności, chętniej decydują się na dołączenie do dużej grupy _ - dodaje.
Rigall Distribution, inna spółka z grupy, będzie się rozwijała głównie poprzez wprowadzanie do oferty nowych usług Citibanku oraz zwiększanie wolumenów sprzedaży już istniejących. Arteria Retail (sprzedaż detaliczna) zrezygnowała zaś z zapowiadanego przejęcia posiadającego kilkadziesiąt punktów sprzedaży dystrybutora telefonii komórkowej. Firma rozważa za to prowadzenie własnej sieci franczyzowej.
Wciąż nie zapadły wiążące decyzje w sprawie fuzji Arterii z zagraniczną firmą notowaną na dwóch alternatywnych rynkach. Przypomnijmy, że "Parkiet" poinformował o planach polskiej spółki jako pierwszy. Prezes Bieńkowski wyjaśnia, że Arteria nadal rozmawia z tym zagranicznym podmiotem, ale ewentualna transakcja nie jest teraz dla polskiej spółki najważniejsza.
Anna Koper
Tekst z kolumny nr 4 Gazety Giełdy Parkiet