Gigantyczna strata AIG

Pierwsza marcowa sesja na rynku walutowym przebiegała dość spokojnie. Kurs eurodolara zachowywał się dość stabilnie, pozostając w wąskim zakresie wahań.

03.03.2009 10:34

Waluta amerykańska pozostawała dość mocna, zyskując przede wszystkim na wartości w stosunku do funta brytyjskiego i złotego. Poznaliśmy nieco lepsze dane na temat przychodów i wydatków Amerykanów, gdzie wydatki zwiększyły się o 0,6%, a przychody o 0,4%. Wskaźnik ISM dla przemysłu wzrósł w lutym do 35,8pkt., co wskazuje na lekkie wyhamowanie dekoniunktury w sektorze przemysłowym Waluty w regionie pozostawały słabsze. Od rana waluta polska istotnie traciła na wartości. Nie pomogły nawet nieco lepsze niż oczekiwano dane na temat PKB Polski w IV kwartale 2008r. Opublikowane w dniu wczorajszym indeksy PMI dla poszczególnych gospodarek europejskich utrzymują się na głęboko recesyjnych poziomach (barierę stanowi 50pkt.).

Informacją wczorajszego dnia było ogłoszenie przez AIG wielkości straty w IV kwartale 2008r. Firma ubezpieczeniowa ogłosiła, że w tym okresie straciła 61,7 miliarda USD, tym samym stając się liderem wielkości strat. Tak ogromna strata oznacza bowiem, że w IV kwartale 2008r AIG traciło ok. 470tys. USD na minutę. Resort skarbu i Fed poinformowały, że dokapitalizują AIG o kolejne 30 miliardów USD i będą gotowe w razie potrzeby zaoferować dalszą pomoc.

Dziś w nocy zapoznaliśmy się w decyzją banku centralnego Australii odnośnie stóp procentowych. Decyzją RBA główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 3,25% wobec oczekiwanego cięcia o 25pb. Ta dość zaskakująca decyzją przyczyniła się do aprecjacji AUD i była powodem korekcyjnego ruchu na USD w godzinach nocnych. Rynkiem rządzą emocje, co najlepiej obrazuje sytuacja na indeksach akcji. Dopóki będą utrzymywały się pesymistyczne nastroje wśród konsumentów i w biznesie, to nie ma szans na większy zwrot obecnej sytuacji.

Na uwagę w dniu dzisiejszym zasługuje decyzja Banku Kanady odnośnie stóp procentowych oraz wystąpienie publiczne Bernanke.

EURPLN

Eurozłoty broni oporu w rejonie 4,78-4,79, gdzie przebiega 61,8% zniesienia fib całości spadków z poziomu 4,9388. Dość stabilna sytuacja na eurodolarze w dniu wczorajszym powodowała, że nie obserwowaliśmy większych wahań na EURPLN. Najbliższym wsparcie pozostaje poziom 4,70, gdzie na nowo powinny być wznawiane krótkie pozycje w złotym. Nowe minima na zagranicznych indeksach akcji nie sprzyjają popytowi na ryzyko, także jak na razie wszelkie ruchu umacniające PLN powinny być dość ograniczone.

EURUSD
Eurodolar oscylował w dniu wczorajszym w okolicy 1,2550 i dopiero dziś w nocy nastąpił silniejszy ruch wzrostowy. Istotne wsparcie w rejonie 1,2500-1,2520 zostało obronione i obecnie celem ruchu korekcyjnego są okolice 38,2% zniesienia fib na poziomie 1,2710. Rejon ten może być dobrą okazją do wznawiania krótkich pozycji w euro. Spadek szacunkowych danych na temat inflacji CPI, wzrost bezrobocia oraz narastające pesymistyczne nastroje wśród konsumentów oraz w biznesie powodują, że presja na euro może się utrzymywać. Dodatkowo najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu ECB obniży główną stopę procentową.

GBPUSD

W dniu wczorajszym GBPUSD przełamał silne wsparcie w rejonie 1,4060-1,4100 i tym samym otworzył drogę do dalszych spadków. Pozostajemy poniżej linii trendu spadkowego, która przebiega w rejonie 1,4500 oraz 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym. Formacja RGR wskazuje na możliwość głębokich spadków, jednak jak na razie najbliższym wsparciem pozostają okolice 1,3880, gdzie zrównają się ze sobą w stosunku 1:1 podfala spadkowa z poziomu 1,4660 z podpalą spadkową z poziomu 1,4380. Najbliższy opór to okolice 1,4220.

AUDJPY

Decyzja banku Australii odnośnie pozostawienia głównej stopy procentowej na poziomie 3,25% była dość zaskakująca dla rynku, jako iż spodziewano się cięcia o kolejne 0,25%. To wywołało silny ruch wzrostowy na AUD, do czego przyczyniły się również lepsze dane na temat sprzedaży detalicznej w styczniu, gdzie sprzedaż wzrosła o 0,2% w relacji miesięcznej. Na wykresie 4h można wyrysować kanał wzrostowy, którego górne ograniczenie przebiega w okolicy 66,00. Z technicznego punktu widzenia możliwe jest kontynuacja wzrostów na AUDJPY właśnie w ten rejon. Wsparcie w postaci dolnego ograniczenia kanału wzrostowego wyznacza poziom 61,00.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)