Trwa ładowanie...
dufwdu6
świat
28-03-2014 11:00

Globalna podaż bezpiecznych SPW wystarczająca - OECD

28.03. Warszawa (PAP) - Nie ma dowodów jednoznacznie wspierających opinię, że na świecie występuje niedobór podaży bezpiecznych aktywów w formie długu rządowego - ocenia OECD w...

dufwdu6
dufwdu6

28.03. Warszawa (PAP) - Nie ma dowodów jednoznacznie wspierających opinię, że na świecie występuje niedobór podaży bezpiecznych aktywów w formie długu rządowego - ocenia OECD w opublikowanym w piątek raporcie.

Autorzy raportu wskazują, że w 2014 r. udział obligacji państw z ratingiem AAA wynosi 41,7 proc. ogółu obligacji długoterminowych państw OECD. Jednocześnie autorzy raportu oceniają, że ograniczanie definicji "bezpiecznych aktywów" do ratingu AAA może być "niebezpieczne", a bardziej adekwatna definicja "bezpiecznego aktywa" to rating AAA, AA lub A w przynajmniej jednej agencji ratingowej. Wówczas udział bezpiecznych aktywów w 2014 r. wynosi 86,7 proc.

"Popyt na bezpieczne aktywa długu państwowego wzrósł w związku ze zmianami regulacyjnymi, stosowaniem niekonwencjonalnej polityki pieniężnej, szerszym zastosowaniem wysokiej jakości zabezpieczenia i innymi czynnikami strukturalnymi. Jednocześnie niektórzy analitycy sądzą, że podaż +bezpiecznych+ aktywów długu państwowego się zmniejszyła po tym, jak agencje ratingowe zaczęły obniżać ratingi państw OECD. To z kolei, jak się wydaje, wywołało pewne obawy, że narasta strukturalny niedobór bezpiecznych (państwowych) aktywów" - napisano w nocie OECD.

"Gdyby to była prawda, stwarzałoby to problemy. Adekwatna podaż bezpiecznych państwowych aktywów (funkcjonujących jako instrumenty +niewrażliwe na informacje+ służące do bezpiecznego zachowania wartości) jest kluczowa dla funkcjonowania systemu finansowego. Niemniej jednak nasz raport wskazuje, że nie ma jednoznacznych dowodów wspierających pogląd, że ma miejsce trwały czy strukturalny niedobór zagregowanej podaży bezpiecznych państwowych aktywów" - dodano.

OECD zaznaczyła, że możliwe są "lokalne i przejściowe nierównowagi podaży i popytu", jednak w ocenie OECD spotkają się one z odpowiedzią państwa i rynku.(PAP)

fdu/ osz/

dufwdu6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dufwdu6