Trwa ładowanie...

Godziny otwarcia sklepów w wigilię. Handlowcy będą pracować krócej, ale wypłatę dostaną normalną

Większość sieci handlowych uwzględniła apel Solidarności, by zatrudnieni w Wigilię pracowali do godziny 14:00.

Share
Godziny otwarcia sklepów w wigilię. Handlowcy będą pracować krócej, ale wypłatę dostaną normalną
Źródło: Eastnews, Fot: BRYKCZYNSKI/REPORTER/EAST NEWS
d3yv06h

Skrócenie dzisiaj dnia pracy nie oznacza jednak zmniejszenia wynagrodzenia.
Fakt ten podkreśla przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" Alfred Bujara. Dodaje, że w ostatnich dniach grafiki zatrudnionych były tak napięte, iż krótsza praca dzisiaj nie powinna stanowić problemu.

Ekspert prawa pracy adwokat Piotr Wojciechowski mówi, że kodeks pracy nie reguluje dokładnie sytuacji wcześniejszego zwolnienia pracowników w Wigilię. On sam jednak najbardziej chwali tych pracodawców, którzy dzisiaj skracają dzień pracy do czterech czy pięciu godzin z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za osiem godzin.

d3yv06h

Piotr Wojciechowski życzył handlowcom, by ta krótsza dzisiaj praca nie oznaczała konieczności późniejszego odpracowywania godzin. Według eksperta to powinien być prezent świąteczny. Dodał, że przekłada się to później na efektywność pracy. Zatrudnieni bardziej takiego pracodawcę szanują.

Adwokat przyznał, że przed świętami pracownicy handlu pracują na zwiększonych obrotach. Alfred Bujara zaś podkreślił, że przedświąteczne zyski sklepów nie przekładają sie na wyższe płace zwykłych pracowników.

Zobacz też: * *Ile jest polskich sklepów w Polsce?

d3yv06h

Podziel się opinią

Share
d3yv06h
d3yv06h