Trwa ładowanie...
dz806jq
23-11-2016 12:35

Górnicza "S" przeciwko przenoszeniu do SRK kopalń posiadających złoża węgla

Górnicza Solidarność ponowiła sprzeciw wobec polityki przenoszenia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) kopalń posiadających złoża węgla. Związkowcy nie zgadzają się m.in. na przekazanie tam kopalni Krupiński. Chcą też systemowych rozwiązań umożliwiających rozwój górnictwa.

dz806jq

Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność to największa, obok Związku Zawodowego Górników w Polsce, górnicza centrala związkowa. W poniedziałek podczas zamkniętego dla prasy spotkania obradowało Walne Zebranie Delegatów tej organizacji. W środę związek upublicznił trzy przyjęte podczas obrad stanowiska.

W pierwszym z nich związkowcy wyrazili sprzeciw wobec decyzji zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej dotyczącej przekazania do SRK kopalni Krupiński w Suszcu. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść 29 listopada, podczas walnego zgromadzenia JSW.

Według relacji zamieszczonej na stronie internetowej górniczej "S", podczas obrad, w których uczestniczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, doszło do "ostrej wymiany zdań na temat przyszłości kopalni Krupiński". Szef Solidarności w tej kopalni Mieczysław Kościuk przypomniał, że przed objęciem władzy rządzące dziś Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało ewentualną likwidację tylko tych zakładów górniczych, których złoża zostaną sczerpane.

"Kopalnia Krupiński ma złóż na kilkaset milionów ton, a 42 mln ton węgla jest już teraz w zasięgu ręki" - przekonywał cytowany w związkowej informacji przewodniczący. Związkowcy przekonywali, że wobec rosnących cen węgla, w dłuższym okresie czasu kopalnia ma szansę na dodatni wynik.

dz806jq

W przyjętym stanowisku delegacji górniczej "S" zaznaczyli, że brak ich zgody dotyczyć będzie wszelkich prób przekazywania SRK zakładów górniczych, których złoża nie zostaną sczerpane. Uruchamianie procesów likwidacyjnych kopalń wobec rosnących cen węgla i topniejących zapasów surowca uznano za "przedwczesne" i "nieuzasadnione".

Drugie przyjęte przez związkowców stanowisko jest apelem do właściciela Katowickiego Holdingu Węglowego o pilne podjęcie działań na rzecz uzdrowienia sytuacji tej zatrudniającej ponad 13 tys. osób spółki. Ponowiono sprzeciw wobec polityki przenoszenia do SRK kopalń posiadających złoża węgla.

Związkowcy zaapelowali również do rządu o wprowadzenie rozwiązań umożliwiających rozwój polskiego górnictwa. Chodzi m.in. o ograniczenie importu węgla z Rosji, opracowanie wieloletniej strategii funkcjonowania sektora paliwowo-energetycznego, spójnej z programem zrównoważonego rozwoju woj. śląskiego, oraz zmniejszenie lub całkowite zawieszenie obciążeń publiczno-prawnych wobec przedsiębiorstw górniczych.

Inne związkowe postulaty dotyczą renegocjacji polityki klimatycznej Unii Europejskiej i wypracowania własnej polityki klimatycznej, uwzględniającej specyfikę polskiej gospodarki, a także wykorzystania środków unijnych na rzecz rozwoju czystych technologii węglowych czy produkcji paliw płynnych po zgazowaniu węgla na powierzchni.

dz806jq

Za potrzebne związkowcy uznali również określenie zapotrzebowania na węgiel kamienny w gospodarce narodowej oraz podjęcie działań zmierzających do eksportu węgla w obrębie UE i poza Unię. Wśród postulowanych rozwiązań jest ponadto promocja budowy małych elektrociepłowni na węgiel kamienny, poprawa parametrów jakościowych oferowanego węgla oraz promocja polskiego węgla, przy większej aktywności producentów w tym zakresie.

Związkowcy zwrócili także uwagę na konieczność uporządkowania procesu przyznawania i przedłużania koncesji na wydobywanie węgla oraz uznali za zasadne przejęcie przez budżet państwa kosztów świadczeń dla emerytów, obecnie pokrywanych przez spółki węglowe.

dz806jq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz806jq