Trwa ładowanie...
d2qvco4
11-01-2017 15:15

Gospodarczy Gabinet Cieni BCC za uproszczeniem podatków

Gospodarczy Gabinet Cieni BCC rekomenduje rządowi w 2017 r. m.in. uproszczenie podatków oraz wprowadzenie ogólnej interpretacji podatkowej. Zdaniem ekspertów BCC wpłynie to na poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

d2qvco4
d2qvco4

"Rząd Beaty Szydło podpisał wiele znaczących dla gospodarki i przedsiębiorców decyzji. Zmiany zawarte w pakiecie 100 ułatwień dla firm czy tzw. konstytucja biznesu to działania w pożądanym kierunku" - powiedział w środę przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club Marek Goliszewski podczas pierwszego w tym roku posiedzenia gabinetu.

Jak podkreślił, modyfikacji wymaga jednak "szereg zapisów niższego rzędu, odnoszących się m.in. do solidarnej odpowiedzialności za VAT sprzedających i kupujących, zatrzymywania zwrotu podatku VAT przez organy skarbowe na czas działań sprawdzających".

"Rząd roztropnie wycofał się z rujnujących budżet obietnic wyborczych, takich jak kwota wolna od podatku czy wprowadzenie jednolitego podatku. Z ulgą odebraliśmy też zapowiedź skierowania 75 proc. funduszy pozostałych po OFE do towarzystw inwestycyjnych, a także zapowiedź odejścia od nacjonalizacji do repolonizacji banków" - dodał Goliszewski.

Zdaniem ekspertów BCC, projekt podniesienia limitów jednorazowego rozliczenia amortyzacji na zakup maszyn do 100 tys. zł jest krokiem w dobrym kierunku, choć miesiąc wcześniej obciążono małe firmy budowlane odwróconym podatkiem VAT i amortyzacja tylko w małej części naprawi zmniejszenie ich płynności. Według nich, w IV kw. ub. roku rząd odnotował zwiększone wpływy z akcyzy i podatków, wynikające ze zwiększonego zysku netto firm, ale wyhamowały inwestycje w sektorze publicznym i spółkach Skarbu Państwa.

d2qvco4

"To niedobry prognostyk na kolejne wpływy z podatków. Dlatego z dodatkowym niepokojem odbieramy uchwalenie rządowej ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego. Program 500+ nakręcił konsumpcję, ale z pracy zrezygnowało już ponad 140 tys. kobiet. Obawy rodzi również wymóg ewidencjonowania czasu pracy pracowników oraz płaca minimalna, która powiększy szarą strefę, a także znacząco podwyższy koszty funkcjonowania, głównie małych firm" - ocenił Goliszewski.

Aby poprawić warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, Gospodarczy Gabinet Cieni BCC rekomenduje rządowi w 2017 r. m.in. uproszczenie podatków, czy wprowadzenie ogólnej interpretacji podatkowej.

"Należy dopracować propozycje przepisów prawa w zapowiadanej przez przedstawicieli rządu konstytucji biznesu. Ponadto trzeba też poprawić jakość stanowionego prawa podatkowego i przywrócić zasady poprawnej legislacji oraz konsultacji społecznej projektów aktów prawnych" - powiedziała dr Irena Ożóg pełniąca w GGC BCC funkcję ministra ds. polityki podatkowej. Jej zdaniem na aprobatę działań rządu zasługuje obniżenie stawki CIT z 19 proc. do 15 proc. dla małych podatników posiadających osobowość prawną, czy też podwyższenie kwoty wolnej w podatku PIT do rocznej wysokości 6600 zł.

W ocenie ministra gospodarki GGC BCC dr. Janusza Steinhoffa, rząd powinien kontynuować restrukturyzację górnictwa węgla kamiennego. Jak podkreślił, w ubiegłym roku przyspieszenia nabrała reforma górnictwa węgla kamiennego, "idąca w zasadzie we właściwym kierunku, która ma za zadanie uzyskanie trwałej rentowności górniczych podmiotów. Wiąże się to niestety z koniecznością likwidacji kopalń trwale nierentownych. Polskie górnictwo z obecnej, wciąż niezwykle trudnej, sytuacji wyprowadzić może jedynie profesjonalne zarządzanie uwzględniające uwarunkowania ekonomiczne i geologiczne" - uważa Steinhoff. Zgodził się z decyzją o połączeniu Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą.

d2qvco4

Zdaniem Steinhoffa, konieczne jest przyspieszenie prac nad ustawą o rynku mocy, której projekt przeszedł w grudniu 2016 roku ekspresowe konsultacje społeczne. Jak dodał, kluczem do jego skutecznego wdrożenia jest kwestia uzyskania notyfikacji Komisji Europejskiej. "Obecna sytuacja dużej niepewności musi skłaniać rząd do tworzenia nowych mechanizmów, które wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne. Myślę tutaj właśnie o rynku mocy" - powiedział.

Steinhoff umiarkowanie pozytywnie ocenia mijający rok w energetyce. W tym sektorze jego zdaniem realizowane są znaczące procesy inwestycyjne.

Minister finansów GGC BCC prof. Stanisław Gomułka, pozytywnie ocenił decyzje rządu ws. podniesienia kwoty wolnej od podatku oraz wycofanie się z wprowadzenia podatku jednolitego.

d2qvco4

Gomułka podobnie do innych ekspertów gabinetu negatywnie ocenił obniżenie wieku emerytalnego.

"Na razie nie mamy do czynienia ze wzrostem deficytu i załamaniem się finansów publicznych. Ale wynika to z tego, że rząd odszedł m.in. od obietnic wyborczych i zmniejszył inwestycje publiczne. To są środki obronne zastosowane przez rząd, przez ministra finansów(...). Jeśli chodzi o obniżenie wydatków inwestycyjnych ono jest bardzo poważne. Jest już pewne zmniejszenie inwestycji przez przedsiębiorstwa zagraniczne, na razie nie jest ono duże" - powiedział Gomułka. Jak dodał, "w miarę dobre wyniki budżetu w roku ubiegłym będą trudne do podtrzymania, szczególnie w latach 2018-2019, kiedy to - w jego ocenie - rząd zacznie w końcu zwiększać inwestycje publiczne".

Gospodarczy Gabinet Cieni BCC to think tank powołany 2 kwietnia 2012 r., aby wspierać działania prorozwojowe władz publicznych oraz monitorować prace resortów kluczowych dla przedsiębiorczości.

d2qvco4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qvco4