Trwa ładowanie...
d26vxp8
d26vxp8

Gotowa pierwsza część internetowej Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej

Pierwszy odcinek Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej, czyli szerokopasmowej infrastruktury internetowej, która wypełni dotychczasowe luki tego typu instalacji w woj. śląskim, otwarto w czwartek w Lublińcu (Śląskie).
Share
d26vxp8

W powiecie lublinieckim zbudowano już ok. 25-kilometrowy odcinek sieci szkieletowej, a także pomieszczenie tzw. węzła sieci, do którego dostęp będą mieli korzystający z nowej infrastruktury operatorzy. W całym regionie w ramach wartego 58,8 mln zł unijnego projektu powstać ma łącznie ok. 495 km sieci, a także 58 węzłów.

"To wielkie inwestycje, które można porównać do procesu elektryfikacji sprzed lat" - mówił podczas czwartkowej uroczystości w Lublińcu wiceminister administracji i cyfryzacji Bogdan Dombrowski.

"Tak, jak kiedyś przechodziliśmy z lamp naftowych na urządzenia elektryczne, tak teraz musimy stworzyć podstawy do reindustrializacji w oparciu o postęp związany z informatyzacją" - zaakcentował marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła.

d26vxp8

Zgodę na budowę Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej regionalni radni dali już cztery lata temu. Zgodnie z wypracowanymi wtedy założeniami, woj. śląskie nie staje się operatorem sieci - powierzając zarządzanie nią zewnętrznemu partnerowi. Dopiero on ma w sposób otwarty dzierżawić łącza operatorom, którzy doprowadzają sieć do klientów końcowych.

Parametry Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej mają umożliwić operatorom telekomunikacyjnym świadczenie w miastach usług tzw. nowej generacji (gdzie przepustowość do do użytkownika końcowego to co najmniej 40 Mb/s), a na wsi - tam wcześniej nie było infrastruktury internetowej - udostępnianie tradycyjnych usług szerokopasmowych.

W terenie, oprócz Lublińca, tzw. węzły sieci powstaną m.in. w Tarnowskich Górach, Kłobucku, Częstochowie, Myszkowie, Zawierciu, Dąbrowie Górniczej, a także w południowej części regionu, m.in.: w Tychach, Pszczynie, Bielsku-Białej, Żywcu, Cieszynie, Żorach, Jastrzębiu-Zdroju, Cieszynie, Wodzisławiu Śląskim, Raciborzu i Rybniku.

Umowę z wykonawcą podpisano pod koniec października ub. roku. Cały projekt ma być gotowy w 2015 r. Jeszcze w tym roku zaplanowano odbiór całości infrastruktury w dwóch innych powiatach - tarnogórskim i kłobuckim.

d26vxp8

Zdaniem samorządu woj. śląskiego budowa Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej jest niezbędna, by zapobiegać tzw. wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców znacznej części regionu. Chodzi też o scalanie w całość wielu mniejszych, lokalnych projektów internetowych (realizowanych przeważnie ze środków unijnych).

Całkowity koszt unijnego projektu, w ramach którego powstaje Śląska Regionalna Sieć Szkieletowa, to 58,8 mln zł, z czego 40,6 mln zł refundują środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013. Przed realizacją projektu konieczna była jego notyfikacja - ze względu na występowanie pomocy publicznej.

W poprzednich latach pod kątem budowy sieci woj. śląskie m.in. koordynowało inwentaryzację istniejącej i powstającej infrastruktury telekomunikacyjnej, powstało też studium rozwoju sieci szerokopasmowych dla regionu. Projekt jest zgodny z przyjętą w 2009 r. Strategią Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego dla woj. śląskiego.

d26vxp8

Podziel się opinią

Share
d26vxp8
d26vxp8