Trwa ładowanie...

Gotówka dla emeryta od banku za mieszkanie

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem nowej ustawy o kredycie dla seniorów. Spłacony zostanie po ich śmierci.

Gotówka dla emeryta od banku za mieszkanieŹródło: Jupiterimages
dcigcnj
dcigcnj

Chodzi o instytucję tzw. odwróconej hipoteki. Ministerstwo Finansów twierdzi, że ma już gotowy projekt ustawy w tej sprawie.

– Wkrótce przekażemy go do uzgodnień resortowych, wtedy też go udostępnimy na naszej stronie internetowej – wyjaśnia Maria Hiż z biura prasowego tego resortu. Będzie to projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym.

Dzięki tym przepisom osoby starsze, które są właścicielami atrakcyjnych nieruchomości (domów, mieszkań), będą mogły zaciągać kredyt w banku świadczącym tego typu usługi. Jego spłata zostałaby zaś odroczona w czasie, a konkretnie do śmierci kredytobiorcy. Wtedy to bank sprzedawałby jego dom lub mieszkanie, a z uzyskanej kwoty zaspokajał swoje roszczenia.

Co zyska emeryt? Przede wszystkim zastrzyk gotówki, który dla osoby dostającej niską emeryturę niewątpliwie będzie sporym wsparciem. Bank będzie bowiem wypłacał zainteresowanym systematycznie aż do śmierci raty kredytu lub też zrobi to jednorazowo. Taka nieruchomość jednak nie weszłaby w skład masy spadkowej. Nie można byłoby więc przekazać jej bliskim.

dcigcnj

Hipoteka odwrócona funkcjonuje od dawna, głównie w Wlk. Brytanii i USA. W 2008 r. Związek Banków Polskich sporządził raport o tej instytucji. – Niewątpliwie jest ona potrzebna i wcześniej czy później upowszechni się w Polsce. Dobrze jednak trzeba będzie zabezpieczyć prawa i obowiązki obu stron – uważa Jerzy Bańka, radca prawny ze Związku Banków Polskich. – Instytucja ta będzie skierowana do osób starszych, które często niewiele wiedzą o prawie, dlatego ustawodawca musi być szczególnie ostrożny.

W tej chwili na rynku polskim działa firma, która oferuje usługi podobne do hipoteki odwróconej. Z zainteresowanymi zawiera umowę dożywocia, najpierw przedwstępną, a następnie już właściwą. Po podpisaniu pierwszej spółka na swój koszt wycenia nieruchomość, bada jej stan prawny, zadłużenie klienta, pyta, ile osób będzie mieszkało w lokalu. Po zawarciu umowy finalnej prawa dożywotnika zostaną wpisane do księgi wieczystej. Senior nie wnosi już opłat związanych z mieszkaniem (z wyjątkiem mediów), robi to nowy właściciel. Renta, którą dostaje, stanowi średnio od 30 do 40 proc. wartości lokalu (domu).

Renata Krupa-Dąbrowska

dcigcnj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcigcnj