Trwa ładowanie...
d486r81

Gotówka idzie w zapomnienie - za bilet zapłacisz kartą

Mennica Polska, przedsiębiorstwo, które wdraża we Wrocławiu system karty miejskiej, rozpoczyna montaż elektronicznych biletomatów w tramwajach. Do końca tygodnia pojawią się w 20 tramwajach. We wszystkich wozach MPK znajdą się do końca lutego. Wtedy nie kupisz już biletów u motorniczych w weekendy.

d486r81
d486r81

Dzięki urządzeniu podróżni będą mogli bez problemu kupić bilet MPK w pojeździe płacąc kartą bankomatową lub kredytową. Nowe biletomaty nie przyjmują monet ani banknotów. Dlatego też kłopoty mogą mieć te osoby, które za bilet chcą zapłacić gotówką. Gdy urządzenia zostaną zamontowane, zakup biletu u kierowcy nie będzie możliwy.

Paweł Czuma, dyrektor biura prasowego urzędu miejskiego uspokaja, że w sytuacji, kiedy nie mamy karty, bilet można kupić za pośrednictwem telefonu komórkowego. Problem w tym, że procedura wcale nie jest prosta. Do tego w skrajnych przypadkach bilet, kosztujący 2,40 zł, przez komórkę wyniesie do 7,32 zł (zależy od operatora) plus koszty połączenia z internetem. Najtańszym sposobem doładowania konta w telefonie, z którego będziemy kupować bilety, jest zasilenie go przelewem bankowym.

Ponadto trzeba mieć dużo czasu na zakup przez telefon. Przed zakupem trzeba bowiem ściągnąć na komórkę specjalny program, wysyłając bezpłatnego SMS-a bez treści na numer 510 510 205. Ale zainstalowanie programu może zająć nawet do 20 minut. Sam zakup biletu zajmie nie więcej niż trzy minuty.
W przypadku biletów pojawiają się jednak kolejne problemy: trzeba wpisać numer pojazdu, którym jedziemy. Trzeba to zrobić zaraz po tym, jak do niego wejdziemy. Musimy mieć zatem już wtedy w telefonie program do zakupu biletu. Wrocławianom podoba się nowe rozwiązanie.

- U motorniczego nie zawsze można dostać bilet - mówi Bogumił Bykowski, informatyk. - Dlatego to dobrze, że będzie można kupić go w inny sposób. Obsługa biletomatu nie jest trudna. Można kupić bilet na dwa sposoby. Albo (podobnie, jak przy wypłaceniu pieniędzy z bankomatu) włożymy kartę do czytnika, albo (dotyczy tylko najnowszych modeli kart) wystarczy, że zbliżymy ją do niego. W obu przypadkach nie trzeba podawać PIN-u, tylko wybrać rodzaj biletu, który chcemy kupić (jednorazowe lub czasowe). Jedną trans-akcję można wykonać tylko raz z jednego urządzenia dziennie.

Wartość transakcji nie może przekroczyć 50 zł. Wszystko po to, aby - w przypadku, gdy złodziej ukradnie nam kartę - nikt nie wyczyścił nam konta.

Polecamy w internetowym wydaniu www.wroclaw.naszemiasto.pl

d486r81
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d486r81