Trwa ładowanie...
d1uzjgk

Gowin: zawód maklera przesunięty do trzeciej transzy deregulacji

Zawód maklera papierów wartościowych, ze względów proceduralnych, został przesunięty do trzeciej transzy deregulacji - powiedział podczas wykładu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

d1uzjgk
d1uzjgk

Jak wyjaśnił, ministerstwo finansów uznało, że równolegle trzeba przeprowadzić deregulację zawodu agenta firm inwestycyjnych. - Od razu chcę powiedzieć, że ministerstwo finansów, i ja także, podtrzymujemy wolę, by makler papierów wartościowych był zawodem całkowicie zderegulowanym - mówił minister sprawiedliwości.

Gowin w wykładzie dla studentów UE "Reguły deregulacji - komu służy uwolnienie rynku pracy?" koncentrował się na zawodach związanych z finansami. Znalazły się one wśród prawie 90 zawodów, które ma obejmować tzw. druga transza deregulacji (dotyczyć ona będzie także branż budowlanej i transportowej - PAP).

W ramach deregulacji złagodzone mają zostać wymogi wobec m.in. maklerów giełd towarowych, doradców podatkowych, brokerów i agentów ubezpieczeniowych, agentów celnych, biegłych rewidentów, osób usługowo prowadzących księgi rachunkowe.

- Jest jasne, że niektóre zawody, w tym część zawodów finansowych, wiążą się ze szczególną odpowiedzialnością. Stąd znosimy tylko te wymagania, co do których uważamy, że one służą nie podniesieniu jakości i zwiększeniu bezpieczeństwa odbiorców usług, ale w sposób sztucznych lub anachroniczny ograniczają dostęp do rynku pracy młodym ludziom - mówił Gowin.

d1uzjgk

Jak podkreślił, w regulacjach dotyczących zawodów finansowych chodzi o utrzymanie tych, które "rzeczywiście chronią potencjalnych klientów przed szczególnym ryzykiem", stąd wymogi takie jak np. niekaralność.

Minister tłumaczył, że jeśli chodzi o zawody z sektora finansowego, stopień deregulacji będzie różny. W niektórych przypadkach będzie to zmniejszenie progów szkoleniowych lub egzaminacyjnych, skrócenie okresu obowiązkowych praktyk itp.

Projekt ustawy dotyczącej drugiej transzy deregulacji jest już po konsultacjach społecznych i uzgodnieniach międzyresortowych. - W najbliższych tygodniach trafi pod obrady rządu - mówił Gowin. Trzecia transza deregulacji, nad którą trwają prace, ma jak powiedział minister, objąć nawet do 150 zawodów, co sprawi, że z listy Komisji Europejskiej obejmującej 369 zawodów ok. 70-80 proc. ulegnie w Polsce deregulacji lub poszerzeniu dostępu do nich.

Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. projektu ustaw deregulacyjnych rozpoczęła na początku stycznia merytoryczne prace nad pierwszym pakietem zmian w ustawach mających ułatwić dostęp do 50 zawodów, m.in. adwokata i radcy prawnego.

d1uzjgk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uzjgk