GPW potrzebuje nowej strategii i wsparcia politycznego, by budować centrum finansowe w Warszawie
04.10. Warszawa (PAP) - Warszawski rynek kapitałowy potrzebuje nowej strategii, która nakreślałaby wizję jego rozwoju na kilka lat do przodu - oceniają uczestnicy zorganizowanej...
04.10. Warszawa (PAP) - Warszawski rynek kapitałowy potrzebuje nowej strategii, która nakreślałaby wizję jego rozwoju na kilka lat do przodu - oceniają uczestnicy zorganizowanej przez PAP debaty o przyszłości polskiego rynku kapitałowego. By jednak Warszawa stała się centrum finansowym Europy Środkowej, niezbędne jest polityczne wsparcie, w tym ze strony ministerstwa skarbu - dodają.
"Dziś nawet (nowa strategia - PAP) jest bardziej potrzebna niż w 2004 r. (...) Wyczerpały się naturalne fazy rozwoju rynku kapitałowego w Polsce. Trzeba bardziej wyrafinowanego podejścia" - powiedział Jacek Socha, wiceprezes PwC.
Dodał, że w dokumencie powinna być opisana zarówno kwestia podaży, jak i popytu.
"Ministerstwo skarbu ma do zaproponowania sprzedaż PKP Cargo, Energę i za chwilę powie, że zamknie sklep, bo nie ma co sprzedawać" - powiedział.
Również Wiesław Rozłucki, prezes Rady Giełdy i były wieloletni prezes GPW, uważa, że konieczne jest wypracowanie strategii na kilka lat do przodu.
"Dzisiejszy nasz cel to uzyskanie statusu centrum finansowego Europy Środkowej. Żeby tak się stało (...) trzeba zrobić znacznie więcej. Żeby zbudować centrum trzeba wielu sojuszników - firmy audytorskie, prawnicze, public relations. Takie programy są wspierane przez główne miasta europejskie jak Londyn, Paryż. Tymczasem czegoś takiego nie ma w Warszawie" - dodał Wiesław Rozłucki, prezes Rady Giełdy.
Jego zdaniem tego typu projekt musi mieć mocne poparcie polityczne.
"Musi być lider i pieniądze. Bez tego pozostaniemy klubem dyskusyjnym (...). Takim liderem politycznym projektu może być tylko ministerstwo skarbu" - powiedział.
Igor Chalupec, prezes firmy doradczej Incentis i były wiceminister finansów, zaznaczył, że stworzenie Agendy Warsaw City 2010 miało na celu nadanie wyższej rangi rynkowi kapitałowemu.
"Chodziło o to, by poprzez dokument pokazać, że sprawy rynku są istotne, że gospodarka korzysta z dobrze funkcjonującego rynku. (...) Był to impuls, by powiedzieć, że rynek kapitałowy może ogrywać istotną rolę w kwestii finansowania gospodarki, małych i średnich firm" - powiedział.
"Dziś czasy są inne, ale biorąc pod uwagę to, co dzieje się wokół, można stwierdzić, że tego typu impuls jest potrzebny i teraz" - dodał.
Obecny prezes GPW Adam Maciejewski ocenia, że wskazane byłoby opracowanie nowej strategii w taki sposób, by żadne perturbacje nie wpłynęły na jej realizację.
"Jestem krytycznie nastawiony do tempa rozwoju rynku w ostatnich latach" - powiedział.
Wskazał, że w 2006 roku kapitalizacja giełdy do PKB wynosiła 35,2 proc., a na koniec ubiegłego roku wynosiła 34,6 proc. Kapitalizacja spółek krajowych na przestrzeni 6 lat wzrosła o 19 proc., a obroty wzrosły o 17 proc. Płynność giełdy w 2006 roku wynosiła 42 proc., na koniec 2012 roku 37 proc.
"Strategia rynku kapitałowego powinna powstać, powinna obejmować okres najbliższych 10 lat, przynajmniej do 2020 roku, ale powinna być zakotwiczona w strategii rozwoju Polski" - powiedział Maciejewski. (PAP)
morb/ pel/ ana/