Grabowski chwali MSP za prace nad projektem dot. nadzoru nad spółkami

Dobrze, że resort skarbu wraca do prac nad projektem ustawy o nadzorze właścicielskim, gdyż pozwoli to odpolitycznić zarządzanie spółkami z udziałem Skarbu Państwa - powiedział PAP w czwartek członek Rady Gospodarczej przy premierze Bogusław Grabowski.

09.02.2012 | aktual.: 09.02.2012 18:27

Ministerstwo skarbu poinformowało w środę PAP, że projekt nowej ustawy o nadzorze właścicielskim nad spółkami Skarbu Państwa powinien za kilka tygodni być gotowy i trafić do konsultacji międzyresortowych.

Grabowski (prezes Grupy Skarbiec, były członek RPP) uważa, że to bardzo dobrze, iż resort skarbu wraca do prac nad ustawą. - Regulacje mają doprowadzić m.in. do merytorycznego doboru ludzi do rad nadzorczych, zarządów spółek z dominującym udziałem Skarbu Państwa oraz ustabilizować profesjonalne składy rad nadzorczych i zarządów - powiedział Grabowski.

Jego zdaniem wejście w życie zmian skutkować będzie odpolitycznieniem i urynkowieniem zarządzania spółkami Skarbu Państwa. - Będzie można postawić najważniejszy cel zarządzania - osiągnięcie wzrostu wartości rynkowej przedsiębiorstw. Dzięki temu spółki będą bardziej konkurencyjne niż do tej pory - dodał.

Według Grabowskiego należy jak najszybciej wrócić do prac nad projektem w parlamencie i politycznej dyskusji nad zmianami. Szef Skarbca zaznaczył, że inicjatorem tego aktu była Rada Gospodarcza. - Projekt był wzorowany na modelu nadzoru właścicielskiego w Norwegii, gdzie 85 proc. PKB wypracowują spółki państwowe lub z dominującym udziałem kapitału państwowego - powiedział.

Rzeczniczka resortu skarbu Magdalena Kobos powiedziała w środę PAP, że ministerstwo przygotowuje projekt nowej ustawy, niemniej znajdzie się w nim wiele rozwiązań z poprzedniego dokumentu, także opracowanego przez MSP. - Odzwierciedlenie w projekcie znajdzie też kodeks dobrych praktyk, który minister skarbu opublikował w styczniu 2012 r. - zaznaczyła.

Pierwotny projekt ustawy o nadzorze właścicielskim przygotowało ministerstwo skarbu w rządzie poprzedniej kadencji. Dotyczył on kluczowych spółek Skarbu Państwa i miał na celu wprowadzenie skutecznych procedur konkursowych do rad nadzorczych i zarządów, tworzenie kadry menedżerskiej - odpolitycznionej i dobrze postrzeganej przez rynek. Przewidywał m.in. powołanie instytucji spółek kluczowych z punktu widzenia interesu Skarbu Państwa, w których byłyby wprowadzone motywacyjne systemy wynagrodzeń.

Dokument przewidywał, że wybierani przez WZA kandydaci na członków rad nadzorczych musieliby otrzymać rekomendacje Komitetu Nominacyjnego. W 10-osobowym komitecie miałyby się znaleźć osoby z doświadczeniem i pozycją w świecie biznesu. Kandydatów mieliby zgłaszać ministrowie skarbu, gospodarki, finansów publicznych, instytucji finansowych, transportu, łączności oraz przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Wiosną 2011 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu w Sejmie i rozpatrzyła go sejmowa komisja Skarbu Państwa. Do drugiego czytania i głosowania jednak nie doszło.

W styczniu br. ministerstwo skarbu zarekomendowało dobre praktyki w zakresie doboru kandydatów na członków organów 19 spółek o kluczowym znaczeniu. MSP zaznaczyło, że utrzymanie kontroli państwa nad spółkami samo w sobie nie gwarantuje im utrzymania silnej pozycji na otwartym rynku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)