Grad: inwestorzy z USA zainteresowani ofertą publiczną PZU
Amerykańscy inwestorzy są zainteresowani m.in. przyszłoroczną ofertą publiczną PZU, sprzedażą akcji KGHM oraz spółek z sektora elektroenergetycznego, w tym PGE, Tauronem, Eneą i Energą - powiedział PAP minister skarbu Aleksander Grad.
17.12.2009 | aktual.: 17.12.2009 18:03
Amerykańscy inwestorzy są zainteresowani m.in. przyszłoroczną ofertą publiczną PZU, sprzedażą akcji KGHM oraz spółek z sektora elektroenergetycznego, w tym PGE, Tauronem, Eneą i Energą - powiedział PAP minister skarbu Aleksander Grad.
Na początku grudnia szef resortu skarbu odbył w Stanach Zjednoczonych ponad 30 spotkań z funduszami inwestycyjnymi, które w swoich portfelach mają zaangażowane dziesiątki, a nawet setki miliardów złotych. Prowadził też rozmowy z bankami inwestycyjnymi.
- Były również spotkania czysto polityczne w departamentach: stanu i skarbu USA, a także z doradcami prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Przedstawiłem ofertę prywatyzacyjną spółek Skarbu Państwa oraz poinformowałem, w jakiej kondycji jest polska gospodarka - podkreślił minister skarbu.
- Zaprezentowałem największe oraz najważniejsze projekty, oczywiście pokazując całe spektrum możliwości mniejszych i średnich firm, które są zapisane w programie prywatyzacji na najbliższe kilka miesięcy - zaznaczył.
Szef resortu skarbu ocenił, że największym zainteresowaniem amerykańskich inwestorów cieszył się sektor finansowo-ubezpieczeniowy, w tym przyszłoroczna oferta publiczna PZU.
- Ku mojemu zaskoczeniu, właściwie wszyscy inwestorzy, z którymi rozmawiałem, byli bardzo świadomi, że na przyszły rok planowane jest IPO (oferta publiczna - PAP) PZU. Są bardzo zainteresowani samą spółką, jak i zakupem jej akcji poprzez giełdę - podkreślił.
Dodał, że dużym zainteresowaniem cieszył się również 10-proc. pakiet akcji KGHM, który ma być zaoferowany przez Skarb Państwa w przyszłym roku.
Według ministra duże zainteresowanie amerykańskich inwestorów sektorem elektroenergetycznym było już widoczne podczas listopadowej oferty publicznej PGE.
- Analizując księgę popytu (deklaracje zainteresowania kupnem akcji PGE - PAP) widzieliśmy tam mnóstwo funduszy amerykańskich. Część z nich kupiła akcje PGE, pozostali zaoferowali trochę niższe ceny od maksymalnej. Ta analiza zachęciła mnie do szybszego wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, bo wyraźnie widać, że amerykańskie fundusze inwestycyjne na rynkach wschodzących, w krajach Europy Środkowo-Wschodniej bardzo interesują się ofertami i gospodarką tego regionu - podkreślił minister skarbu.
- Fundusze były zainteresowane także prywatyzacją Tauronu, Energi, Enei oraz akcjami PGE. Podkreślały, że to bardzo dobrze, że oferta prywatyzacyjna tych spółek jest bardzo różnorodna zarówno dla inwestorów finansowych, jak i branżowych. Zapewniłem ich, że w momencie, kiedy dany projekt prywatyzacyjny będzie realizowany, będziemy przesyłać im szczegółowe informacje w tej sprawie - dodał szef resortu skarbu.
- Amerykańscy inwestorzy ocenili, że polska gospodarka przyjęła właściwą postawę w kryzysie, gdyż jest słusznie nastawiona na procesy prywatyzacyjne. Nie najlepiej oceniali ostatnie praktyki niektórych rządów, które koncentrowały się na procesach nacjonalizacji firm. Odniosłem takie wrażenie, że Polska jest pokazana jako wzór, gdzie pewną odpowiedzią na kryzys jest również program prywatyzacji, wspieranie naszej gospodarki i firm poprzez poszukiwanie inwestorów. Polska jest coraz częściej traktowana jako dobrze rokujący rynek, a przestaje być utożsamiana z innymi krajami naszego regionu, które popadły w tarapaty finansowe - dodał.
Inwestorskie wyjazdy szefa resortu skarbu są organizowane od 2008 r. Do tej pory minister spotkał się z inwestorami z Londynu, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Kuwejtu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Japonii oraz Singapuru.
W ciągu dwóch najbliższych lat resort skarbu planuje przeprowadzić prywatyzację spółek takich sektorów jak m.in. chemiczny, energetyczny oraz wydobywczy, a także dokończyć sprzedaż wielu tzw. resztówek, czyli pakietów akcji Skarbu Państwa poniżej 10 proc. Plan prywatyzacji MSP na 2010 r. ma objąć kilkaset projektów, w tym m.in. debiut PZU, prywatyzację drugiej grupy chemicznej, kopalni węgla brunatnego Konin i Adamów, a także dokończenie sprzedaży kopalni Bogdanka. W 2011 roku MSP chce m.in. sfinalizować prywatyzację sektora rolno-spożywczego oraz uzdrowisk. (PAP)
dol/ bos/ woj/ jtt/