Grant Thornton szacuje wzrost polskiego eksportu na 35,6% do 2020 r.

Warszawa, 23.04.2015 (ISBnews) - Przez ostatnie ćwierć wieku polski eksport wzrósł dokładnie o 2069%, zaś do 2020 r. polska sprzedaż eksportowa wzrośnie o dalsze 35,6%, co oznacza średnią dynamikę roczną eksportu na poziomie 5,2%, poinformował partner zarządzający Grant Thornton Tomasz Wróblewski.

"Gospodarcza ekspansja zagraniczna to jedno z największych osiągnięć Polski od upadku komunizmu" - wynika z raportu firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton.

"Polskie firmy z sukcesem wykorzystały okazję, którą dało im wprowadzenie wolnego rynku i otwarcie gospodarki na świat. Mimo trudnej sytuacji, w jakiej 25 lat temu był polski przemysł i prywatna przedsiębiorczość, w gospodarce udało się zbudować silny i konkurencyjny sektor eksportowy" - powiedział Wróblewski podczas spotkania z dziennikarzami.

Jak wynika z raportu Grant Thornton, przez ostatnie ćwierć wieku polski eksport wzrósł 21-krotnie (dokładnie o 2069%). Ponadto znacząco zmalał w nim udział surowców, a wzrósł udział komponentów i dóbr finalnych.

W Polsce działa obecnie 60 tys. firm uzyskujących przychody z eksportu, a według statystyk GUS, polskie towary były sprzedawane w 2014 r. w 218 krajach świata, w tym tak egzotycznych, jak Gwinea Równikowa, Wyspy Kokosowe czy Kiribati.

"Spodziewamy się, że nałożą się na siebie dwie pozytywne tendencje. Z jednej strony, sytuacja na globalnym rynku zapowiada się dość solidnie, z drugiej - polskie firmy będą nadal zwiększać swoją obecność na nowych rynkach" - przekonuje Wróblewski.

Według prognoz Grant Thornton, w najbliższych latach w polskim handlu zagranicznym będzie postępować reorientacja geograficzna, czyli w strukturze eksportu rósł będzie udział nowych, dotąd mało eksploatowanych rynków, a spadać będzie udział większości głównych odbiorców polskiego eksportu.

"Zjawisko reorientacji geograficznej eksportu jest w polskiej gospodarce wyraźnie widoczne od kilku lat, zwłaszcza od wybuchu kryzysu strefy euro, który uświadomił polskim firmom, że nie warto skupiać się na jednym - zasobnym, ale mało dynamicznym - rynku, czyli strefie euro i warto rozszerzać zagraniczną ekspansje w nowych, mniej oczywistych kierunkach" - tłumaczy Wróblewski.

Jak prognozują eksperci Grant Thornton, w latach 2014-2020 udział Unii Europejskiej w strukturze polskiego eksportu spadnie o 4,4 pkt proc. do 72,7%.

Jak wskazano, nie oznacza to, że zagraniczna sprzedaż polskich firm do Unii spadnie. Wzrost zostanie zachowany i będzie on relatywnie silny (prognoza Grant Thornton wskazuje na 33,6% w latach 2015-2020), jednak dynamika na wielu innych rynkach będzie jeszcze wyższa, dlatego udział Unii będzie się kurczył. Według firmy, chociażby eksport polski do USA wzrośnie w okresie 2015-2020 o 67,4%.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)