Grecy znów przesuwają termin spotkania, Niemcom znów coś się nie podoba, a Włosi...
Informacje jakie napłynęły w trakcie ostatniej godziny nieco ostudziły emocje na EUR/USD - ranny szczyt na 1,3290 nadal pozostaje niepokonany. Okazało się, że pomysł jakoby ECB miał przetransferować część posiadanych przez siebie greckich obligacji do wehikułu ratunkowego EFSF, dzięki czemu udałoby się "księgowo" wspomóc Grecję na ponad 11 mld EUR (pisał o tym dzisiaj Wall Street Journal) może zostać zablokowany przez Niemcy, które obawiają się, że mógłby być to niebezpieczny precedens na przyszłość.
Później greckie źródła poinformowały o kolejnym przesunięciu spotkania greckich polityków z premierem Papademosem - ma się ono rozpocząć o godz. 16:00 naszego czasu. Wreszcie źródła we włoskim rządzie poinformowały agencję Reuters, że wzrost gospodarczy Włoch w IV kwartale ub.r. mógł okazać się znacznie słabszy, niż w w III kwartale, kiedy to gospodarka skurczyła się o 0,2 proc. - oficjalne dane zostaną opublikowane przez ISTAT 15 lutego. Tyle, że akurat informacje z Włoch nie powinny być dużym zaskoczeniem - analitycy ankietowani przez Reuters spodziewają się spadku o 0,6 proc. w IV kwartale ub.r. i I kwartale 2012. W całym nadchodzącym roku PKB ma się skurczyć o 1,2 proc., co jest znacznie poniżej prognoz rządu na poziomie -0,4 proc., ale nieco lepiej od szacunków Banku Włoch -1,5 proc.
W ujęciu technicznym wiele się jednak nie zmieniło. Po tak dużym wzroście z ostatnich 2 dni korekta EUR/USD jest dość płytka. Rejon 1,3250 mimo jego nieznacznego naruszenia (1,3239) pozostaje mocnym wsparciem. Pozostaje czekać na wieczorne wieści z Grecji, które mogą jeszcze przedłużyć zwyżkę mimo pojawiających sie sygnałów, że ten temat może być już zdyskontowany (http://bossafx.pl/index.jsp?layout=fx_13&page=0&news_cat_id=3030&news_id=28577), wydaje się, że warto będzie zaczekać na jutrzejszą konferencję prasową ECB, która może stać się kolejnym wsparciem dla euro.
Kluczowe wsparcia: 1,3250; 1,3230; 1,3200; 1,3165
Kluczowe opory: 1,3270; 1,3300; 1,3325; 1,3380; 1,3410; 1,3490
Opracował:
Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ
_ Nota prawna: Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców.
Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. _