Trwa ładowanie...
d3ip50x

Gremi Media złożyła MSP propozycję ws. kupna udziałów Presspubliki

Gremi Media złożyła list intencyjny w resorcie skarbu z propozycją rozpoczęcia rozmów w sprawie kupna udziałów należących do Skarbu Państwa w Presspublice, wydającej m.in. "Rzeczpospolitą" - powiedział w piątek PAP doradca Gremi Media Jarosław Knap.
Share
Gremi Media złożyła MSP propozycję ws. kupna udziałów Presspubliki
Źródło: WP.PL
d3ip50x

Gremi Media złożyła list intencyjny w resorcie skarbu z propozycją rozpoczęcia rozmów w sprawie kupna udziałów należących do Skarbu Państwa w Presspublice, wydającej m.in. "Rzeczpospolitą" - powiedział PAP doradca Gremi Media Jarosław Knap.

- To nie jest oferta cenowa, tylko zaproszenie, by móc rozpocząć rozmowy z Ministerstwem Skarbu Państwa w tej sprawie - dodał Knap.

Spółka Gremi Media, należąca do krakowskiego przedsiębiorcy Grzegorza Hajdarowicza, poinformowała w ubiegły piątek, że kupiła spółkę Mecom Poland, która jest właścicielem 51,01 proc. udziałów w Presspublice. Pozostałe 49 proc. ma Przedsiębiorstwo Wydawnicze "Rzeczpospolita", które jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa.

d3ip50x

Mecom - sprzedając spółkę Mecom Poland - nie musiał proponować Skarbowi Państwa pierwokupu swoich udziałów w Presspublice.

Hajdarowicz zapłaci funduszowi Mecom 80 mln zł za udziały w Presspublice. Transakcja zostanie zamknięta po akceptacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nowy właściciel liczy, że Urząd wyda zgodę pod koniec wakacji.

Minister skarbu Aleksander Grad mówił w środę, że negocjacje w sprawie sprzedaży udziałów SP w Presspublice odbędą się równolegle z pracami UOKiK. - Z chwilą, kiedy będzie zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, będzie można ewentualnie tę transakcję finalizować - wyjaśnił PAP szef resortu skarbu.

W połowie października ub. roku dwaj członkowie zarządu Presspubliki oraz Przedsiębiorstwo Wydawnicze "Rzeczpospolita" złożyli w sądzie gospodarczym w Warszawie wniosek o rozwiązanie spółki Presspublica. Ich zdaniem "osiągnięcie celu spółki stało się niemożliwe oraz zaszły inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki". Ponadto PW "Rzeczpospolita" było niezadowolone z jej wyników.

d3ip50x

Wówczas większościowy pakiet (51 proc.) Presspubliki należał - od października 2006 r. - do brytyjskiej spółki Mecom Group.

Zgodnie z umową spółki Presspublica, w przypadku jej rozwiązania lub likwidacji tytuł "Rzeczpospolita" wraca do państwowego udziałowca.

Minister Grad pytany, czy w obecnej sytuacji wniosek zostanie wycofany z sądu, powiedział: "proszę zauważyć, że jeszcze nie ma formalnej transakcji". Powiedział także, że "wszystko zostanie wspólnie przeanalizowane, a po rozmowach z nowym inwestorem będziemy bogatsi o nową wiedzę".

Presspublica to wydawca m.in. dziennika "Rzeczpospolita" (sprzedaż miesięczna około 140 tys. egz.), gazety "Parkiet" (sprzedaż około 9 tys.), tygodnika "Uważam Rze" (sprzedaż około 130 tys.) oraz portali internetowych, w tym www.rp.pl. Przychody grupy wyniosły w 2010 roku 220,9 mln zł, a zysk 8,1 mln zł.

Grupa Gremi jest od prawie dwóch lat właścicielem tygodnika "Przekrój" i miesięcznika "Sukces". (PAP)

d3ip50x

Podziel się opinią

Share
d3ip50x
d3ip50x