Trwa ładowanie...

Grupa Azoty jest zabezpieczona przed wrogim przejęciem

Grupa Azoty jest zabezpieczona przed próbami wrogiego przejęcia - poinformował w czwartek prezes Grupy Azoty Paweł Jarczewski. Wyjaśnił, że gwarantuje to struktura akcjonariatu oraz mechanizmy zawarte w statucie spółki.

Grupa Azoty jest zabezpieczona przed wrogim przejęciemŹródło: Grupa Azoty
d29zg6j
d29zg6j

- Grupa Azoty jest dobrze zabezpieczona przed próbą ewentualnego wrogiego przejęcia, co gwarantuje obecna struktura akcjonariatu oraz zawarte w statucie spółki mechanizmy zabezpieczające. Wszystko to daje pewność realizacji celów strategicznych spółki zapewniających integrację i konsolidację polskiej chemii w kolejnych latach - powiedział Jarczewski na konferencji podczas Kongresu Polska Chemia 2014 w Puławach.

Prezes dodał, że spółka jest na finalnym etapie aktualizacji strategii. "Gdzie oprócz wzrostu organicznego będzie też nacisk na dalsze akwizycje i przejęcia. Zamierzamy budować wartość spółki w oparciu o dalsze działania konsolidacyjne" - powiedział.

Na pytanie, czy Grupa Azoty może podjąć współpracę z grupą Acron, odpowiedział: "aby to rozwiązać, potrzebna jest jakakolwiek oferta, a taka nie padła".

Grupa Azoty w środowym komunikacie poinformowała, że Norica Holding, spółka zależna rosyjskiej grupy Acron, zwiększyła udział w akcjonariacie Grupy Azoty o 2,8 proc. i ma ponad 20 proc. akcji chemicznej firmy (20,0026 proc.).

d29zg6j

Przed transakcją Norica posiadała 17.086.094 akcji spółki stanowiących ok. 17,2 proc. akcji. Po transakcji ma 19.841.700 papierów, co stanowi nieco ponad 20 proc. wszystkich akcji.

Norica Holding działa w imieniu własnym oraz jako pełnomocnik TrustService Limited Liability Company, JSC Acron, Subero Associates Inc. i Wiaczesława Kantora.

- Zwiększyliśmy nasz udział w Grupie Azoty do 20 proc., ponieważ wysoko szacujemy potencjał synergii konsolidacji aktywów Grupy Azoty i widzimy perspektywy redukcji kosztów i optymalizacji zasobów. Liczymy również na partnerstwo strategiczne między Grupą Acron i Grupą Azoty, które przyczyni się do zrównoważonego i efektywnego rozwoju obu firm - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Vladimir Kantor, wiceprezes Acron Group.

Dodał, że grupa Acron, dzięki pionowo zintegrowanemu modelowi biznesowemu, może zaoferować Grupie Azoty szereg możliwości współpracy korzystnej dla obu stron. - Acron rozwinął z sukcesem własną bazę surowcową ze złóż potażu i fosforanu i może zapewnić zakładom Grupy Azoty stabilne dostawy fosforanów wysokiej jakości. Dostęp do międzynarodowej dystrybucji Acronu i infrastruktury logistycznej pozwoli Grupie Azoty wejść na nowe rynki sprzedażowe i zwiększyć przewagi konkurencyjne - powiedział Kantor.

d29zg6j

Aleksander Popow, szef rady dyrektorów rosyjskiego Acronu, informował wcześniej w mediach, że celem spółki jest zwiększenie udziału do nieco ponad 20 proc., co pozwoliłoby rosyjskiej firmie mieć przedstawiciela w radzie nadzorczej i uzyskać dostęp do dokumentów spółki.

W odpowiedzi na to, resort skarbu poinformował, że Grupa Azoty jest uznawana przez Ministerstwo Skarbu Państwa za strategiczną. - MSP nie zamierza sprzedawać akcji Grupy. Utrzymanie statusu grupy jako strategicznej dla polskiej gospodarki gwarantują m.in. odpowiednie zapisy w statucie oraz stabilny, długoterminowy akcjonariat, który jest zainteresowany rozwojem grupy - napisano w komunikacie resortu przesłanym w środę PAP.

Zapis w statucie Azotów Tarnów określa, że dopóki Skarb Państwa ma co najmniej 20 proc. akcji tej spółki, to żaden inny podmiot nie może wykonywać prawa głosu z więcej niż 20 proc. akcji.

d29zg6j

Grupa Azoty w czwartkowym komunikacie poinformowała, że jest spółką notowaną na giełdzie, w związku z tym każdy chętny może obracać jej akcjami. - Przyjmujemy do wiadomości fakt zmian w akcjonariacie Spółki. Z satysfakcją przyjmujemy, iż firma cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów - napisano. Spółka podkreśliła, że jest dobrze zabezpieczona przed próbą ewentualnego wrogiego przejęcia.

- Dzięki skutecznym działaniom konsolidacyjnym, a także efektywnemu zarządzaniu znacznie wzrosła wartość firmy. Dobre i coraz lepsze wyniki finansowe oraz systematyczny wzrost wartości firmy to także najlepszy gwarant jej bezpieczeństwa. Przyjęty przed laty i konsekwentnie zrealizowany plan konsolidacji polskiej chemii okazał się słuszny i zamierzamy nadal budować wartość spółki w drodze dalszej konsolidacji dającej efekty synergii kosztów i pozwalającej na optymalizację przychodów Grupy Azoty" - dodano.

Zdaniem Grupy Azoty nabycie akcji przez Acron jest wyrazem akceptacji dotychczasowych działań zarządu spółki. Zaznaczono, że we wtorek 10 czerwca 2014 r. w Tarnowie odbyło się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, podczas którego byli obecni przedstawiciele Norica Holding. Akcjonariusze przyjęli sprawozdanie finansowe Spółki za 2013 rok oraz udzielili absolutorium zarządowi oraz radzie nadzorczej.

d29zg6j

- Ministerstwo Skarbu Państwa wyraźnie stwierdziło, iż nie odda Acronowi kontroli nad Grupą Azoty. Zwiększając swój udział w akcjonariacie Grupy Acron świadomie określił swoją rolę jako inwestora finansowego. Wynika zatem z tego, że zakup kolejnego pakietu akcji to dla Acronu inwestycja o wyższej stopie zwrotu, niż rozwój własnego biznesu. To tylko dowodzi pozycji Grupy Azoty oraz tego, że konkurenci doceniają działania i strategię przyjętą przez Grupę Azoty - oceniła Grupa Azoty w informacji.

Największym akcjonariuszem Grupy Azoty jest Skarb Państwa, który ma 33 proc. udziałów w firmie. Norica Holding ma nieco ponad 20 proc., ING Otwarty Fundusz Emerytalny ma 9,96 proc. akcji, TFI PZU ma 8,76 proc. akcji, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju ma 5,75 proc., a pozostali akcjonariusze 22,53 proc.

d29zg6j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29zg6j