Grupa Lotos planuje nowe inwestycje na Litwie
Grupa Lotos SA (GL) planuje rozszerzenie inwestycji na Litwie. We wtorek w Wilnie prezes GL Paweł Olechnowicz przekonywał premiera Litwy Andriusa Kubiliusa, by jego rząd zgodził się na rozpoczęcie wydobycia ropy naftowej spod dna morskiego w litewskiej strefie ekonomicznej..
Grupa Lotos SA (GL) planuje rozszerzenie inwestycji na Litwie. We wtorek w Wilnie prezes GL Paweł Olechnowicz przekonywał premiera Litwy Andriusa Kubiliusa, by jego rząd zgodził się na rozpoczęcie wydobycia ropy naftowej spod dna morskiego w litewskiej strefie ekonomicznej.
Spółka twierdzi, że ma do tego możliwości technologiczne.
Obecnie GL wydobywa na Litwie ropę w strefie lądu nad brzegiem morza oraz posiada 42 proc. litewskiego rynku surowców do asfaltowania dróg.
O rozmowach polsko-litewskich poinformował PAP rzecznik GL Marcin Zachowicz. Według niego, odnosząc się do propozycji polskiej spółki szef litewskiego rządu powiedział, że "poszerzenie działalności Lotosu na Litwie byłoby przyjęte z zadowoleniem".
Rzecznik dodał, że "wchodzący w skład grupy kapitałowej Lotos, Petrobaltic, który posiada 42 proc. litewskiej spółki poszukiwawczo-wydobywczej Geonafta, ma ambicje rozwijać się na litewskim rynku i w najbliższej przyszłości planuje zwiększyć swoje udziały do ponad 50 proc."
Prezes Olechnowicz spotkał się we wtorek również z ministrem środowiska Litwy, Gediminasem Kazlauskasem, który pozytywnie ocenił współpracę GL z litewskim partnerem Hermis Capital (także udziałowiec Geonafty). Jak poinformował Zachowicz, "Kazlauskas zapewnił, że ministerstwo zrobi wszystko, ażeby w najbliższym czasie możliwa była eksploatacja kolejnych złóż ropy naftowej".
W październiku tego roku w Gdańsku pod patronatem ministrów środowiska Polski i Litwy odbędzie się konferencja na temat możliwości wydobycia ropy naftowej na szelfie kontynentalnym Morza Bałtyckiego.
GL tworzy kilkanaście spółek. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży w 2008 r. przekroczyły 16 mld zł i były wyższe o 24 proc. niż w 2007r. Udział koncernu w rynku paliw wzrósł w I kw. 2009 r. do 28,3 proc. To o 3,8 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. (PAP)