Trwa ładowanie...
d117tc3

Grupa Lotos zainwestuje ponad 6 mld zł w 3 kluczowe projekty

Warszawa, 06.07.2015 (ISBnews) - Grupa Lotos wyda na realizację trzech kluczowych projektów inwestycyjnych ponad 6 mld zł w najbliższych latach, poinformował prezes Paweł Olechnowicz.

Share
d117tc3

"Na trzy kluczowe projekty wydamy łącznie ponad 6 mld zł. Jeden z nich dotyczy budowy tzw. instalacji opóźnionego koksowania oraz instalacji towarzyszących. Dzięki niej Grupa Lotos zwiększy marżę rafineryjną o około 2 USD na baryłce" - powiedział Olechnowicz w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" i "Parkietu".

Dodał, że instalacja opóźnionego koksowania ograniczy również udział w całkowitej produkcji ciężkich produktów naftowych, na których ponoszone są straty i na które maleje zapotrzebowanie rynku. Wzrośnie za to produkcja bardziej rentownych wyrobów, takich jak olej napędowy czy paliwo lotnicze.

"Kolejny projekt dotyczy zagospodarowania złóż gazu B4 i B6 znajdujących się pod dnem polskiej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Na oba projekty część pieniędzy pozyskaliśmy z ostatniej emisji akcji. Trzeci dotyczy zagospodarowania bałtyckiego złoża B8. W tym przypadku udało nam się dokonać znaczącego ograniczenia kosztów realizacji tej inwestycji, co pozytywnie wpłynie na jej rentowność" - powiedział też prezes.
W przypadku części tych inwestycji Grupa Lotos zakończyła procesy domykania ich finansowania. "W najbliższych tygodniach powinniśmy mieć podpisane kolejne umowy kredytowe, zapewniające realizację następnych projektów" - zapowiedział także Olechnowicz.

Prezes zadeklarował także w wywiadzie, że spółka chce rozpocząć wypłacanie dywidendy jeszcze w okresie obowiązywania nowej strategii.

d117tc3

"Zapewne nie nastąpi to jednak w najbliższym roku, gdyż niedawno nasi akcjonariusze zgodzili się na realizację miliardowych inwestycji, na które dali pieniądze, licząc na wymierne korzyści z tego tytułu w przyszłości. Pierwsza dywidenda zapewne będzie skromna, ale będziemy starali się ją stopniowo zwiększać" - powiedział Olechnowicz.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody spółki wyniosły 28,5 mld zł w 2014 r.

(ISBnews)

d117tc3

Podziel się opinią

Share
d117tc3
d117tc3