Trwa ładowanie...
d6rk5f5

Grupa Lux Med planuje uruchomić kolejny szpital w '13 r. i wydać na to ok. 100 mln zł

17.11. Warszawa (PAP) - Grupa Lux Med, która uruchomiła latem pierwszy, jednodniowy szpital, planuje budowę i uruchomienie w 2013 roku w Warszawie kolejnego, wieloprofilowego...

d6rk5f5
d6rk5f5

17.11. Warszawa (PAP) - Grupa Lux Med, która uruchomiła latem pierwszy, jednodniowy szpital, planuje budowę i uruchomienie w 2013 roku w Warszawie kolejnego, wieloprofilowego szpitala, na który może wydać ok. 100 mln zł - poinformowała podczas konferencji prasowej prezes Grupy Lux Med Anna Rulkiewicz-Kaczyńska.

Grupa Lux Med chce organicznie rozwijać sieć przychodni, a agresywniej rozwijać - także poprzez akwizycje - usługi diagnostyczne, laboratoryjne i segment hospitalizacji w dużych miastach w Polsce. W 2010 roku przychody grupy wzrosną o ok. 8-10 proc.

"W ciągu najbliższych trzech lat Grupa Lux Med planuje uruchomienie wieloprofilowego szpitala na 60, a maksymalnie 80 łóżek. Idziemy m.in. w kierunku pediatrii, laryngologii, chirurgii ogólnej, urologii, ginekologii, czy ortopedii. Szpital powstanie w Warszawie, a koszt inwestycji wyniesie ok. 100 mln zł" - powiedziała we wtorek Rulkiewicz-Kaczyńska.

"Jesteśmy w trakcie finalizacji wstępnej umowy zakupu działki. Pieniądze na inwestycje będą pochodzić od naszego inwestora, czyli funduszu Mid Europa" - dodała.

d6rk5f5

Prezes powiedziała też, że Grupa Lux Med chce skupić się na diagnostyce, hospitalizacji i usługach laboratoryjnych i w tych segmentach planuje akwizycje, natomiast segment ambulatoryjny chce rozwijać organicznie.

"Planujemy wchodzenie w rynek diagnostyczny i planujemy stać się jedną z większych firm z zakresu diagnostyki. Jeżeli będą szpitale jednoprofilowe, to jesteśmy otwarci na wchodzenie w takie projekty w całej Polsce. Projekty green-field, czyli budowa szpitala od podstaw trwa co najmniej trzy lata, więc jesteśmy zainteresowani akwizycjami, jeśli będą ciekawe rzeczy pasujące do naszej strategii" - powiedziała.

"Jeśli chodzi o przychodnie, gdzie mamy 73 placówki własne, to jest to wystarczająca ilość i w tym kierunku nie widzimy konieczności akwizycji, bo tu już osiągnęliśmy efekt skali i będziemy rozwijać się organicznie. Bardziej będziemy dążyć w kierunku hospitalizacji i diagnostyki" - dodała.

Powiedziała też, że Lux Med prowadzi rozmowy w sprawie akwizycji w kilku dużych miastach w Polsce.

d6rk5f5

"Prowadzimy wstępne rozmowy ws. akwizycji w kilku dużych miastach, ale najmniej na Wschodzie" - powiedziała.

Prezes Rulkiewicz powiedziała również, że przychody grupy wyniosły w 2009 roku ok. 570 mln zł, a w 2010 roku wzrosną o ok. 8-10 proc. W 2008 roku przychody wyniosły ponad 400 mln zł.

"Ten rok zakończymy obrotami ponad 600 mln zł. Dynamika przychodów w 2010 roku powinna być 8-10 proc. i nie uda się raczej wrócić do dynamiki kilkunastoprocentowej. EBITDA rośnie w podobnym tempie co przychody" - powiedziała prezes, ale nie ujawniła wyniku EBITDA.

d6rk5f5

"Ok. 67 proc. naszych obrotów pochodzi z opieki abonamentowej, kilkanaście procent od klienta, który za usługi płaci w kasie, a reszta to diagnostyka, NFZ i ubezpieczenia, ale ja prognozuję, że abonamentowa część będzie malała na rzecz szpitala, ubezpieczeń i diagnostyki, którą chcielibyśmy bardzo mocno rozwijać" - dodała.

Lux Med w sierpniu 2010 roku uruchomił w Warszawie szpital, specjalizujący się w chirurgii jednego dnia, pomocy w stanach nagłych i diagnostyce obrazowej. Szpital ma 11 łóżek, a koszty inwestycji wyniosły ok. 16 mln zł.

"Szpital chirurgii jednego dnia jest (...) nastawiony na klienta komercyjnego, ale też na kontrakty z NFZ" - powiedziała prezes.

d6rk5f5

Grupa, która jest operatorem przychodni LUX MED, Medycyny Rodzinnej, CM LIM, Promedis oraz poradni Profemed i zatrudnia prawie 9 tys. pracowników, należy do funduszu private equity Mid Europa Partners.

Do grupy należą też ośrodki diagnostyczne AVI Diagnostyka Obrazowa, spółka FADO oferująca diagnostykę mobilną (mammografię, hemodynamikę i kruszenie kamieni metodą ESWL) oraz ośrodek TABITA - placówka całodobowej opieki dla osób starszych, samotnych i pacjentów w każdym wieku wymagających stałej specjalistycznej opieki.

Grupa Lux Med prowadzi 73 przychodnie własne i 24 przychodnie przyzakładowe, oferujące pełen zakres opieki ambulatoryjnej, diagnostyki ambulatoryjnej i obrazowej. Od sierpnia 2010 roku grupa prowadzi też usługi szpitalne w szpitalu chirurgii jednego dnia w Warszawie.

Pod opieką Grupy Lux Med znajduje się ok. 900.000 pacjentów.(PAP)

bas/ ana/

d6rk5f5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6rk5f5