Trwa ładowanie...
d3gajwd

Grupa PKP planuje współpracę z Kolejami Azerbejdżanu

Warszawa, 19.08.2016 (ISBnews) - Grupa PKP prowadzi "konkretne rozmowy" ws. współpracy swoich spółek - m.in. PKP Cargo i PKP LHS - z Kolejami Azerbejdżanu, podało PKP. Pola ewentualnej współpracy to przede wszystkim udostępnianie linii szerokotorowej, jak też terminali przeładunkowych.

Share
d3gajwd

"Robocze kontakty z kolejami azerskimi nawiązaliśmy w czasie spotkania OSŻD [Organizacji Współpracy Kolei] w maju tego roku, co już w czerwcu zaowocowało wizytą w Baku przedstawicieli PKP oraz ministra Piotra Stommy, odpowiedzialnego w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa za sprawy kolei. Bardzo nas cieszy, że nie są to kolejne kurtuazyjne wizyty, lecz bardzo konkretne rozmowy dotyczące współpracy pomiędzy spółkami, stawek czy szczegółowych zapisów umów" - powiedział członek zarządu PKP S.A. odpowiedzialny za strategię Michał Beim, cytowany w komunikacie.

W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele PKP Cargo, operatora logistycznego PKP Cargo Connect oraz PKP LHS. Azerowie rozmawiali o współpracy w kolejowym tranzycie towarów z Bliskiego Wschodu, Kaukazu i Chin, podano również.

"Koleje Azerbejdżanu nie tylko bardzo intensywnie nadrabiają zaległości w infrastrukturze kolejowej czy nowoczesnym taborze, ale także szukają swojej szansy w obsłudze tranzytu towarów wysyłanych z Chin, Turcji, krajów Zatoki Perskiej i Azji Środkowej oraz Iranu. Dlatego spółki Grupy PKP widzą potrzebę współpracy z kolejami azerskimi, przede wszystkim w udostępnianiu zarówno linii szerokotorowej, jak też terminali przeładunkowych. Wyzwaniem strategicznym stojącym przed polskimi kolejami jest odbudowa kolejowego transportu towarowego, którego wolumen systematycznie spada. Dlatego wyszukiwanie nowych możliwości transportu towarów nie tylko na rynku polskim jest szansą na istotne zwiększenie przewozów kolejowych. Zmiany w gospodarce i logistyce już nie krajów ale wręcz regionów - takie jak tworzony przez Chiny Nowy Jedwabny Szlak czy ponowne włączanie Iranu w światową gospodarkę - są dla nas szansą stania się dla tych krajów kolejowymi wrotami do Europy Zachodniej" - podkreślił Beim.

Grupa PKP powstała w 2001 r. w wyniku restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. W jej skład wchodzą PKP S.A., czyli spółka matka, oraz 13 spółek świadczących usługi m.in. na rynku kolejowym, energetycznym i teleinformatycznym. Działania spółek grupy nadzoruje i koordynuje PKP S.A. - wyznacza im cele i dba o ich realizację.

(ISBnews)

d3gajwd

Podziel się opinią

Share
d3gajwd
d3gajwd