Trwa ładowanie...

Grupa Żywiec: Ratunkiem drogie piwa

– W pierwszym kwartale 2011 roku sprzedaż piwa Desperados była o około 40 proc. wyższa niż rok wcześniej – mówi Sebastian Tołwiński, rzecznik prasowy Grupy Żywiec, wicelidera polskiego rynku piwa.

Grupa Żywiec: Ratunkiem drogie piwaŹródło: Jupiterimages
d2k4hfr
d2k4hfr

To niejedyna międzynarodowa marka firmy z segmentu premium (piwa do niego zaliczane kosztują średnio ponad 3 zł za 0,5 l). Coraz lepiej sprzedają się także marki Paulaner i Heineken. – W maju tego roku sprzedaż Heinekena rosła w tempie dwucyfrowym rok do roku – wyjaśnia Tołwiński.

W pierwszym kwartale tego roku łączny udział marek premium – w tym także superpremium kosztujących co najmniej niemal 4 zł za 0,5 l – wynosił w polskim rynku około 20 proc.
– Piwa z górnej półki mogą za kilka lat stanowić 25–30 proc. całego rynku piwa w Polsce – uważa Paweł Kwiatkowski, rzecznik prasowy Kompanii Piwowarskiej, lidera polskiego rynku piwa. W ubiegłym roku importowany Grolsch, flagowa marka premium tej firmy, podwoił swoją sprzedaż w Polsce. Kompania Piwowarska liczy, że zyskiwać będą także pozostałe międzynarodowe marki, które oferuje w Polsce.

Jedną z nich jest Pilsner Urquell. Aby poprawić wizerunek tej marki, SABMiller – właściciel m.in. Kompanii Piwowarskiej – od kwietnia tego roku przeniósł jej produkcję do Czech (przez dziewięć lat do marca 2011 r. Pilsner Urquell trafiający na polski rynek warzony był w Tychach, browarze Kompanii Piwowarskiej). Decyzja przełożyła się na wzrost cen Pilsnera. Te hurtowe, w zależności od opakowania, są od 10 do nawet 50 proc. wyższe.

Rosnący popyt na drogie piwa cieszy czołowe browary, które borykają się ze stagnacją na rynku (w 2010 r. sprzedaż piwa urosła w Polsce o 0,7 proc.). Marża, którą na nich uzyskują, bywa o kilkanaście procent wyższa niż w przypadku piw ze średniej półki cenowej.

Znacznie mniej korzystny dla browarów jest wzrost sprzedaży mniej zyskownych tzw. piw ekonomicznych, czyli z dolej półki cenowej. W 2008 r. należało do nich około 16 proc. rynku w Polsce. W pierwszym kwartale 2011 r. ich udział wyniósł około 25 proc.

PARKIET
Beata Drewnowska

d2k4hfr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k4hfr