Trwa ładowanie...
dvpxcfs

Grzegorz Wacławek nowym prezesem spółki Węglokoks Kraj

Grzegorz Wacławek, od 20 lat związany z zakładami należącymi dziś do spółki Węglokoks Kraj, został nowym prezesem tej górniczej firmy. Jego zastępcą będzie Andrzej Malesza. Węglokoks Kraj to spółka, do której należy kopalnia węgla kamiennego Bobrek-Piekary.

Share
dvpxcfs

Poprzedni prezes spółki i jego zastępca zostali na początku listopada br. odwołani bez podania przyczyn. W środę Węglokoks poinformował o rozstrzygnięciu postępowania kwalifikacyjnego, w wyniku którego powołano nowego prezesa i wiceprezesa. Nie rozstrzygnięto natomiast postępowania na stanowisko wiceprezesa ds. finansowych.

Grzegorz Wacławek od 2000 r. był inspektorem ds. administracyjno-gospodarczych i bhp w Zakładzie Wzbogacania Węgla Julian w Piekarach Śląskich, sprawując nadzór nad majątkiem tej spółki. W 2012 r. został dyrektorem ds. zarządzania i rozwoju - zajmował się m.in. przygotowywaniem i wdrażaniem planów inwestycyjnych, procedur oraz programów służących zwiększeniu efektywności firmy. W maju 2013 r. został dyrektorem ds. zarządzania w spółce Węglokoks Kraj, gdzie nadzorował działalność firmy w zakresie działań handlowych, operacyjnych, finansów i controllingu.

Również nowy wiceprezes spółki Andrzej Malesza przez większość zawodowego życia był związany z zakładami należącymi dziś do firmy Węglokoksu Kraj - od stażysty, przez stanowiska kierownika działów, doszedł do funkcji dyrektora ds. produkcji w bytomskiej kopalni Bobrek. W 2014 r. został dyrektorem kopalni Piekary, a rok później dyrektorem ds. produkcji w Węglokoksie Kraj.

dvpxcfs

Węglokoks Kraj to spółka z grupy katowickiego Węglokoksu - jednego z wiodących podmiotów w procesie restrukturyzacji górnictwa i hutnictwa. Właścicielem grupy kapitałowej Węglokoksu jest Skarb Państwa.

Spółka Węglokoks Kraj w ub. roku za 138 mln zł kupiła od ówczesnej Kompanii Węglowej (w maju pozostałe kopalnie Kompanii przejęła Polska Grupa Górnicza) kopalnie Bobrek w Bytomiu i Piekary w Piekarach Śląskich, łącząc je w jeden zatrudniający ok. 2,8 tys. pracowników zakład.

W maju tego roku przedstawiciele Węglokoksu informowali, że w ciągu czterech pierwszych miesięcy br. spółka Węglokoks Kraj wypracowała ok. 10 mln zł zysku, a w całym 2016 r. spodziewa się co najmniej 30 mln zł zysku, z szansą na podwojenie tego wyniku. Później Węglokoks Kraj nie upubliczniał już swoich wyników.

W ubiegłym roku kopalnie Bobrek i Piekary, połączone w jeden podmiot, wypracowały ok. 3 mln zł zysku netto. Dobre wyniki to m.in. efekt zwiększenia udziału w produkcji i sprzedaży sortymentów grubych, które są poszukiwane na rynku i osiągają nawet dwuipółkrotnie wyższe ceny niż miały energetyczne.

dvpxcfs

W tym roku - jak zapowiadano w maju - kopalnia Węglokoksu Kraj zamierza wyprodukować ok. 2,3 mln ton węgla. Zakładana wydajność pracy to ponad 800 ton średnio na jednego pracownika - wyższa od średniej w polskim górnictwie.

Kopalnia Bobrek-Piekary jest m.in. producentem węgla paczkowanego - tzw. ekogroszku, wykorzystywanego przez indywidualnych odbiorców do ogrzewania domów. Kopalnia dysponuje linią do paczkowania tego produktu.

Zgodnie z zapowiedziami z początku tego roku, wartość inwestycji w obu częściach kopalni w 2016 r. ma wynieść ok. 100 mln zł, a w ciągu trzech latach Węglokoks Kraj deklarował zainwestowanie w kopalni ok. 300 mln zł, by podnieść jakość węgla i efektywność eksploatacji. Po raz pierwszy w polskim górnictwie ma być tu zastosowany nowy system wydobycia, wydłużając żywotność kopalni o ponad 10 lat. Chodzi o eksploatację systemami komorowo-filarowymi - to alternatywa dla powszechnie stosowanego w polskim górnictwie systemu ścianowego.

Należący do Skarbu Państwa Węglokoks, którego spółką-córką jest Węglokoks Kraj, jest jednym z podmiotów pełniących ważną rolę w procesie restrukturyzacji górnictwa i hutnictwa. Spółka jest wiodącym udziałowcem Polskiej Grupy Górniczej (ma w niej ponad 30 proc. udziałów), ma też odegrać wiodącą rolę w konsolidacji kilku podmiotów sektora stalowego pod szyldem Śląskie Huty Stali. Ponadto, Węglokoks, wraz z Eneą i Towarzystwem Finansowym Silesia, ma zaangażować się w proces restrukturyzacji Katowickiego Holdingu Węglowego.

dvpxcfs

Podziel się opinią

Share
dvpxcfs
dvpxcfs