Gubernator BoE: G20 i MFW powinny połączyć siły
Grupa 20 największych gospodarek (G20) powinna zostać przekształcona w "radę zarządzającą" Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), aby skuteczniej walczyć z tzw. globalną nierównowagą finansową, uważaną za jedną z najważniejszych przyczyn kryzysu gospodarczego z ostatnich lat - zasugerował we wtorek gubernator Banku Anglii (BoE) Mervyn King.
- Legitymizacja i przywódcza rola G20 zostałyby wzmocnione, gdyby grupa ta była postrzegana jako reprezentant poglądów większej liczby państw - powiedział King podczas przemówienia na Uniwersytecie Exeter.
- Ten cel mógłby zostać osiągnięty, gdyby G20 mogła przeobrazić się w Radę Zarządzającą MFW i jednocześnie wypracowała procedury przyjmowania decyzji w drodze głosowania - zaproponował szef brytyjskiego banku centralnego.
Bliższa współpraca obu organizacji jest niezbędna, aby zwiększyć efektywność nadzoru nad światowym systemem finansowym, co pozwoliłoby zapobiec w przyszłości powtórce obecnego kryzysu - powiedział gubernator BoE. Przede wszystkim, nowy system nadzoru powinien zapewnić międzynarodową koordynację polityki gospodarczej, aby zmniejszyć globalną nierównowagę finansową - tłumaczył.
Jak dodał, kwestia reformy nadzoru jest pilna. - Nierównowaga ta w najgorętszym okresie kryzysu trochę się zmniejszyła, ale teraz znów się rozszerza - podkreślił.
Mianem globalnej nierównowagi finansowej określa się permanentne nadwyżki na rachunkach obrotów bieżących (w szczególności w bilansach handlowych)
jednych państw, głównie wschodzących gospodarek Azji, którym odpowiadają deficyty na analogicznych rachunkach innych krajów, przede wszystkim USA. W efekcie pierwsze z nich zakumulowały ogromne rezerwy walutowe, podczas gdy drugie są niebezpiecznie zadłużone.
Na poświęconych kryzysowi szczytach G20, odpowiadające za 90 proc. światowego PKB, zobowiązało się do walki z globalną nierównowagą finansową. Gremium to ogranicza się jednak do debatowania, nie podejmując żadnych realnych kroków - powiedział King.