Trwa ładowanie...

Gubernatorzy USA czekają na pomoc federalną

Nawet republikańscy
gubernatorzy stanów "przyjmą pieniądze federalne dla dobra
swych obywateli" - powiedział szef amerykańskiego
stowarzyszenia gubernatorów, Edward Rendell, podczas ich dorocznego
spotkania w Waszyngtonie.

Gubernatorzy USA czekają na pomoc federalnąŹródło: Jupiterimages
d1g1zvp
d1g1zvp

Rendell, gubernator stanu Pensylwania, odniósł się do przyjętego w zeszłym tygodniu rządowego planu pomocowego, który w Kongresie uzyskał tylko trzy głosy republikanów. Mimo to gubernatorzy, również republikańscy, przyjmą w większości federalne pieniądze przeznaczone dla stanów na rozbudowę dróg, edukację i osłony socjalne.

Rządowy pakiet pomocowy zdominował rozmowy szefów stanów podczas ich dorocznego, trzydniowego spotkania w Waszyngtonie.

Dla niektórych z nich, jak dla Arnolda Swarzeneggera z Kalifornii, federalna pomoc jest nieunikniona. Najludniejszy stan USA stoi na krawędzi bankructwa, a Schwarzenegger z trudem dopiął w zeszłym tygodniu projekt budżetu stanowego, w którym wciąż brakuje 41 mld dolarów.

d1g1zvp

Gubernatorzy niemal bez wyjątku twierdzą, że pomoc federalna jest konieczna, choć nie wystarczy na załatanie wszystkich dziur w stanowych budżetach. Na bodziec z federalnego budżetu szczególnie niecierpliwie oczekują władze stanów dotkniętych bezrobociem.

Inne stanowisko zaprezentowali gubernatorzy republikańscy, o których mawia się, że wystartują w wyborach prezydenckich w 2012 roku. Bobby Jindal ze stanu Luizjana powiedział, że odrzuci tę część pakietu pomocowego, która miała być przeznaczona na ubezpieczenia dla bezrobotnych. Sarah Palin z Alaski, niedoszła wiceprezydent USA, również skrytykowała rządowy plan.

Nawet jeśli gubernatorzy odrzucą plan, ustawa o ratowaniu gospodarki zezwoli stanowym parlamentom na anulowanie ich decyzji.

Większość lokalnych polityków już zaczęła gospodarować federalnymi pieniędzmi, które dotrą do stanów ciągu trzech tygodni. Gubernatorzy koordynują projekty robót publicznych, w tym rozbudowy dróg i sieci kolejowych ze stanowymi agencjami transportu.

Prezydent i Pierwsza Dama Michelle Obama wydadzą oficjalny obiad dla gubernatorów, a w piątek powrócą oni do Białego Domu na robocze spotkanie z prezydentem.

d1g1zvp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g1zvp