Trwa ładowanie...
dyrvprf

GUS: Deflacja wyniosła 1,3% r/r w styczniu, największy spadek r/r w transporcie

Warszawa, 13.02.2015 (ISBnews) - Deflacja konsumencka wyniosła 1,3% w ujęciu rocznym w styczniu br. (wobec 1,0% r/r deflacji w poprzednim miesiącu), poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Share
dyrvprf

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,2%, podał GUS w komunikacie.

W ujęciu rocznym największe spadki odnotowano w zakresie cen transportu - o 9,7% oraz w dziale "odzież i obuwie" - o 5,0%.

Ceny żywności i napojów alkoholowych spadły w styczniu o 3,9% r/r, zaś ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych wzrosły o 2,8% r/r.

dyrvprf

Ceny w dziale "użytkowanie mieszkania i nośniki energii" wzrosły o 0,7% r/r, zaś ceny w zakresie "wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego" spadły o 0,3% r/r.

"Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,7%. Więcej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za warzywa i owoce. Wzrosły ceny mąki pszennej, ryb i owoców morza, tłuszczów roślinnych, ryżu, makaronów i produktów makaronowych, a także artykułów w grupie ?mleko, sery i jaja". Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili natomiast za cukier, masło, mięso wieprzowe oraz drobiowe. W styczniu br. ceny napojów bezalkoholowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu" - czytamy w komunikacie.

Za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,1% więcej niż w grudniu ub. roku. W styczniu br., w porównaniu do grudnia ub. roku, odnotowano spadek cen odzieży i obuwia (o 3,6%), podał też Urząd.

Piętnastu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się deflacji w zakresie 1,0-1,4% r/r (średnia wyniosła -1,27%). Także Ministerstwo Gospodarki przewidywało, że deflacja pogłębi się do 1,3% r/r w styczniu.

(ISBnews)

dyrvprf

Podziel się opinią

Share
dyrvprf
dyrvprf