GUS podał dane o inflacji

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrosły o 4,3 proc. w
stosunku do czerwca 2011 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc. -
podał Główny Urząd Statystyczny.

GUS podał dane o inflacji
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w poprzednim miesiącu o 4,1 proc. rdr i 0,1 proc. mdm.

*Ignacy Morawski, główny ekonomista PBP Bank S.A. *
Wzrost inflacji rocznej w porównaniu z majem, kiedy odnotowano poziom 3,6 proc., wynikał głównie ze zmian cen żywności, a szczególnie owoców i warzyw. Duża w tym rola efektu bazy, gdyż akurat przed rokiem żywność mocno taniała. Jednocześnie słabszy od oczekiwań był efekt Euro2012 – wzrost cen w kategoriach restauracje i hotele oraz kultura i rozrywka był widoczny, ale nie gwałtowny.

Ogólnie dane wskazują na bardzo umiarkowaną presję inflacyjną. Gdyby nie zmiany pogodowe, które wpłynęły na ceny niektórych artykułów spożywczych (np. truskawki)
, i EURO2012, które podbiło nieco niektóre ceny w różnych kategoriach, inflacja byłaby znacznie niższa. Ważne jest również, że na niskim poziomie utrzymuje się inflacja bazowa, czyli liczona po odjęciu cen żywności i energii. Szacuję, że w czerwcu wyniosła ona 0,1 proc. miesiąc do miesiąca i 2,3 proc. rok do roku.

Z punktu widzenia perspektyw stóp procentowych, dane te powinny być neutralne. Mogą one wzmacniać niechęć do obniżania stóp procentowych w tym roku, ale szanse na taki ruch i tak były nikłe. Rynek wycenia obecnie obniżki stóp w perspektywie półrocznej i taki scenariusz wciąż jest najbardziej prawdopodobny. Niska presja płacowa w Polsce i spadek cen surowców energetycznych na świecie powinny sprowadzić inflację w pobliże 3 proc. pod koniec roku, a wtedy otworzy się pole do obniżenia kosztu pieniądza w I kwartale 2013 r.

Obraz
Źródło artykułu:PAP
inflacjacenywzrost cen

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)