Trwa ładowanie...

GUS podał dane o produkcji przemysłowej

6,2 proc. rok do roku - tyle wyniosła produkcja przemysłowa we wrześniu, podał Główny Urząd Statystyczny w komunikacie. Analitycy spodziewali się wzrostu o 7,1 proc. W sierpniu wzrost wyniósł 2,2 proc. rdr.

GUS podał dane o produkcji przemysłowejŹródło: Thinkstockphotos
d1d30fk
d1d30fk

W porównaniu z sierpniem bieżącego roku wzrost produkcji przemysłowej wyniósł 9,6 proc.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 5 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,4 proc. wyższym w porównaniu z sierpniem 2013 r.

"Ożywienie w przemyśle ma szeroki zakres i we wrześniu 28 z 34 działów przemysłu zanotowało zwyżkę produkcji. Wciąż wysokie dynamiki notują branże o dominującym udziale eksportu w sprzedaży, co wskazuje, iż to właśnie eksport stanowi główną siłę napędową przemysłu" - napisali w komentarzu analitycy banku Millennium.

Budowlanka gorzej niż przed rokiem

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), była we wrześniu br. o 4,8 proc. niższa niż przed rokiem, a w porównaniu z sierpniem bieżącego roku o 9,4 proc. wyższa.

d1d30fk

Po wyrównaniu sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 6,7 proc. niższym rok do roku, a w porównaniu z sierpniem br. wzrosła o 0,3 proc..

W okresie styczeń-wrzesień 2013 produkcja budowlano-montażowa była o 15,6 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2012 roku.

Sektor budowlany z opóźnieniem reaguje na poprawę koniunktury gospodarczej. Moim zdaniem dobre trwałe wyniki sektora inwestycyjnego, w tym branży budowlanej to dopiero perspektywa przyszłego roku - powiedział Marcin Mróz, główny ekonomista grupy Copernicus.

Opublikowane dziś dane zdaniem ekspertów będa miały niewielkie znaczenie dla rynków finansowych. "Uważamy, że tradycyjnie dane z polskiej gospodarki nie wpłyną zauważalnie na notowania złotego. Na fali spadku globalnej awersji do ryzyka złoty może jednak dalej zyskiwać" - napisali w porannym komentarzu analitycy TMS Brokers.

d1d30fk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d30fk