Trwa ładowanie...

GUS podał dane o produkcji przemysłowej

Polska gospodarka ruszyła z kopyta! Produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o .... licząc rok do roku - podał GUS. Analitycy spodziewali się wzrostu o 5,1 proc. W czerwcu wzrost wyniósł 3 proc.

GUS podał dane o produkcji przemysłowejŹródło: Thinkstockphotos
d2snvzb
d2snvzb

Polska gospodarka ruszyła z kopyta! Produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 6,3 proc. licząc rok do roku - podał GUS. Analitycy spodziewali się wzrostu o 5,1 proc. W czerwcu wzrost wyniósł 3 proc.

"Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w lipcu br. o 6,3 proc. wyższa niż przed rokiem i o 1,5 proc. wyższa w porównaniu z czerwcem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,8 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,5 proc. wyższym w porównaniu z czerwcem br." - czytamy w komunikacie GUS.

- Dane wpisują się w obraz stopniowej poprawy w polskiej gospodarce, która dno cyklu koniunkturalnego osiągnęła na początku 2013r. Wspierają nasza prognozę zakładającą wzrost PKB o 1,3 proc. w 2013r. - informują analitycy Banku Millennium.

(fot. GUS)
Źródło: (fot. GUS)

Natomiast w budownictwie produkcja rok do roku w lipcu 2013 roku spadła we wszystkich działach. GUS podał, że w stosunku do lipca 2012 roku spadek produkcji w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków wyniósł 11,4 proc., w podmiotach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi - o 1,8 proc., a w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 0,8 proc.

d2snvzb

W porównaniu z czerwcem 2013 roku wzrost produkcji zanotowano w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 17,3 proc., w realizujących głównie roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków o 5,8 proc. Spadek natomiast odnotowano w przedsiębiorstwach wykonujących roboty budowlane specjalistyczne - o 2,4 proc.

W okresie styczeń-lipiec produkcja budowlano-montażowa była o 17,7 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2012 roku.

d2snvzb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2snvzb