GUS podał dane o produkcji przemysłowej
Produkcja przemysłowa w styczniu 2014 r. wzrosła 4,1 proc. licząc rok do roku, po wzroście o 6,6 proc. w grudniu 2013 - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesięcznym produkcja wzrosła o 2,9 proc., po spadku o 9,7 proc. w grudniu ub. r.
Konsensus rynkowy zakładał, że produkcja wzrośnie o 3,45 proc. rok do roku.
GUS podał, że produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w styczniu o 6,3 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,3 proc.
- Dane potwierdzają postępujące ożywienie wzrostu w polskiej gospodarce. Wspierają tez scenariusz utrzymania stóp NBP na niezmienionym poziomie co najmniej przez pierwsze półrocze 2014r. oraz możliwych podwyżek w trzecim kwartale br. - piszą analitycy Banku Millennium.
Podobnego zdania są analitycy DM BZ WBK.
- Ten wynik okazał się lepszy od oczekiwań, potwierdzając pozytywne sygnały płynące ze wskaźników wyprzedzających (PMI, koniunktury GUS). Dane te potwierdzają pozytywne tendencje w gospodarce, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w nieco wyższej ścieżce wzrostu gospodarczego, jaką w marcu przedstawi RPP.
W stosunku do stycznia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 24 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji mebli – o 16,2 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 14,4 proc., z gumy i tworzyw sztucznych – o 12,5 proc., urządzeń elektrycznych – o 12,0 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 10,7 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 8,1 proc. oraz koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 7,4 proc..
Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu ze styczniem ub. roku wystąpił w 10 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 7,5 proc., w produkcji wyrobów farmaceutycznych – o 6,5 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 2,8 proc. oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 1,9 proc..