Trwa ładowanie...
dvdue2i

GUS: sprzedaż detaliczna w sierpniu wyższa niż przed rokiem, ale niższa niż w lipcu br.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu wzrosła w ujęciu rocznym o 2 proc., była jednak o 1,8 proc. niższa niż w lipcu br. - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Share
dvdue2i

"W sierpniu br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 2 proc. W porównaniu z lipcem br. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 1,8 proc (wobec spadku przed rokiem o 0,4 proc.)" - napisano w komunikacie Urzędu.

Jak zauważył GUS w sierpniu br. sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem w większości grup towarów.

Najwyższy wzrost odnotowano w podmiotach zajmujących się handlem samochodami, motocyklami i częściami (o 19,1 proc. wobec spadku przed rokiem o 3,3 proc.) oraz w sklepach z żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 3,4 proc. wobec 3,2 proc. przed rokiem), jak również w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 5,5 proc. wobec 5,2 proc.).

dvdue2i

W pozostałych grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem zwiększyła się sprzedaż w grupach "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (o 14,9 proc.), "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny (o 3,5 proc.) oraz "tekstylia, odzież, obuwie" (o 3,4 proc.). Pogłębił się natomiast spadek w grupie "pozostałe" (do 14,8 proc.)

GUS podał też, że między styczniem a sierpniem br. sprzedaż detaliczna zwiększyła się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 3,5 proc. (wobec wzrostu o 4,8 proc. przed rokiem).

dvdue2i

Podziel się opinią

Share
dvdue2i
dvdue2i