Trwa ładowanie...
d3on0nc

GUS: w czerwcu br. sprzedaż detaliczna była wyższa o 6,5 proc. rdr (aktl.)

#
Dochodzą komentarze ekonomistów
#

Share
d3on0nc

19.07. Warszawa (PAP) - W czerwcu sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych w skali roku zwiększyła się o 6,5 proc., a w porównaniu z majem br. o 3,1 proc. - poinformował we wtorek GUS. Ekonomiści wskazują na pierwsze efekty programu 500+ i oczekują dalszej poprawy sprzedaży.

"W czerwcu br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 6,5 proc. (wobec wzrostu o 4,3 proc. przed miesiącem oraz o 6,6 proc. w czerwcu ub. roku). W porównaniu z majem br. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 3,1 proc. (wobec wzrostu przed rokiem o 1,0 proc.)" - napisano w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.

Ekonomiści spodziewali się w tzw. konsensusie rynkowym wzrostu sprzedaży w ujęciu rocznym o 5,9 proc.

d3on0nc

"Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu br. była wyższa w skali roku w większości grup. Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem wysoki wzrost odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 14,3 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 25 proc.), w podmiotach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 12,2 proc. wobec wzrostu o 8,5 proc.) oraz w jednostkach sprzedających żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 5,0 proc. wobec wzrostu o 5,8 proc. przed rokiem)" - podał GUS w komunikacie.

Spadek sprzedaży odnotowano w grupie "pozostałe" (o 10,3 proc. wobec spadku przed rokiem o 6,3 proc.).

Zgodnie z komunikatem w grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem, najwyższy wzrost odnotowano w podmiotach handlujących tekstyliami, odzieżą i obuwiem (o 20,8 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 17,6 proc.).

"W okresie styczeń - czerwiec br. wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku wyniósł 5,0 proc. (wobec wzrostu o 3,9 proc. w 2015 r.)" - dodał GUS.

d3on0nc

Ekonomiści z BZ WBK zauważyli w komentarzu, że w czerwcu mieliśmy do czynienia z najszybszym wzrostem sprzedaży w tym roku. "Spodziewaliśmy się przyśpieszenia w tej kategorii w porównaniu do odczytu majowego, między innymi ze względu na korzystniejszy układ dni roboczych, świąt i długich weekendów. Ostateczny odczyt okazał się jednak lepszy niż się spodziewaliśmy" - zaznaczyli.

Wskazali, że za przyśpieszenie sprzedaży detalicznej odpowiadały kategorie: meble, rtv i agd, paliwa oraz "pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach". Ich zdaniem w przypadku mebli, rtv i agd, prawdopodobnie pozytywny wpływ miały wypłaty świadczeń z programu 500+, a częściowo być może również mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Z drugiej strony, roczne tempo wzrostu (14,2 proc.) było jednak niższe niż chociażby w lutym czy kwietniu. Sugeruje to, że ożywienie popytu nie było jak na razie wyjątkowo silne.

"Dość zaskakujący był też wzrost sprzedaży w kategorii paliwa, po dość mocnym maju. Możliwe, że dobra pogoda sprzyja podróżowaniu. Z kolei kategoria +pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach+ pokazała wzrost o 12,2 proc. rdr, czyli najmocniej od kwietnia 2014 r. (jeśli pominiemy listopad i grudzień 2015, kiedy doszło do krótkotrwałego przetasowania w kategoriach). Nie możemy wykluczyć, że w tej kategorii (obejmującej m. in. supermarkety) widać też pierwsze efekty programu 500+." - ocenili.

Ekonomiści z BZ WBK spodziewają się, że w kolejnych miesiącach wzrost sprzedaży detalicznej będzie przyśpieszał, czemu sprzyjać powinny wypłaty w ramach 500+. Podkreślili, że ich zdaniem na razie nie widać mocnego efektu tego programu, pomimo faktu, że do końca czerwca wypłacono większą część należności za trzy miesiące.

d3on0nc

Także ekonomista z banku Pekao Wojciech Matysiak ocenił, że wtorkowe dane o sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej są nieco lepsze od prognoz. "Sytuacja na rynku pracy stopniowo poprawia się, co będzie sprzyjać poprawie nastrojów konsumenckich oraz wyższej dynamice konsumpcji, którą dodatkowo wspiera rządowy program Rodzina 500+" - uważa Matysiak.

Zgodnie z wcześniejszymi danymi GUS w maju odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 4,3 proc., a w porównaniu z kwietniem spadek o 0,7 proc.

d3on0nc

Podziel się opinią

Share
d3on0nc
d3on0nc