Trwa ładowanie...
d2n9tlr
11-07-2016 14:50

GUS: w czerwcu ceny wzrosły o 0,2 proc. wobec maja, ale rdr spadły o 0,8 proc. (opis)

W czerwcu ceny wzrosły o 0,2 proc. wobec maja, ale w porównaniu z czerwcem ub.roku były niższe o 0,8 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny w poniedziałkowym w komunikacie. To dane zgodne z wcześniejszym tzw. szybkim szacunkiem inflacji.

d2n9tlr
d2n9tlr

Ekonomiści w tzw. konsensusie rynkowym spodziewali się deflacji w wysokości 0,8 proc. rdr i wzrostu cen o 0,1 proc. w porównaniu z majem. Natomiast resort rozwoju prognozował wcześniej, że w czerwcu roczny wskaźnik inflacji wyniesie minus 0,7 proc., a w stosunku do maja ceny miałyby wzrosnąć o 0,2 proc.

Zgodnie z wcześniejszymi danymi GUS w maju ceny spadły o 0,9 proc. w ujęciu rocznym, a w stosunku do kwietnia br. wzrosły o 0,1 proc.

W poniedziałkowym komunikacie Urzędu podano, że w czerwcu 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, ceny wzrosły o 0,2 proc. (w tym usług - o 0,3 proc., a towarów - o 0,2 proc.). Największy wpływ na taki wskaźnik inflacji ogółem miały w tym okresie podwyżki opłat związanych z transportem (o 1,6 proc.), wyższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,2 proc.) oraz w zakresie rekreacji i kultury (o 0,7 proc.). Spadły natomiast ceny odzieży i obuwia (o 0,6 proc.).

"Ceny żywności wzrosły w czerwcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,2 proc., wobec spadku o 0,1 proc. w maju br. Najbardziej podrożały owoce (o 2,3 proc.). Więcej niż w maju br. konsumenci płacili za cukier (o 0,7 proc.) oraz mięso (przeciętnie o 0,6 proc., w tym za mięso wieprzowe - o 2,3 proc., wędliny - o 0,5 proc., przy spadku cen mięsa drobiowego - o 0,4 proc. oraz wołowego i cielęcego - o 0,3 proc. )" - podał GUS.

d2n9tlr

W komunikacie napisano, że w czerwcu br. obniżyły się ceny warzyw (o 0,8 proc.), a także czekolady, mąki i ryżu (po 0,4 proc.). Mniej niż przed miesiącem konsumenci płacili też za makarony i produkty makaronowe (o 0,2 proc.). W czerwcu br. niższe były również ceny artykułów w grupie +mleko, sery, jaja+ (przeciętnie o 0,1 proc.) Na poziomie z poprzedniego miesiąca pozostały ceny kawy, ale więcej niż w maju br. płacono za herbatę (o 0,4 proc.),

"W czerwcu br. zanotowano wzrost cen wyrobów tytoniowych o 0,3 proc. Ceny napojów alkoholowych pozostały natomiast na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. W czerwcu br., w związku z wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny odzieży obniżyły się o 0,7 proc., a obuwia - o 0,3 proc.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem utrzymały się na poziomie notowanym w maju br. Nie zaobserwowano zmian w opłatach za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. W czerwcu br. wzrosły natomiast opłaty związane ze zdrowiem (o 0,2 proc.).

"Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w maju br. o 1,6 proc., głównie w wyniku podwyżek cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 2,8 proc., w tym oleju napędowego - o 4,5 proc., benzyny - o 2,4 proc., przy spadku cen gazu ciekłego - o 0,6 proc.). W czerwcu br. odnotowano także wzrost opłat za usługi transportowe (o 0,9 proc.)" - wskazał GUS w komunikacie.

d2n9tlr

Opłaty związane z łącznością spadły w czerwcu br. o 0,3 proc., odnotowano też taki sam spadek cen usług telekomunikacyjnych. Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w czerwcu br. wzrosły o 0,7 proc. Konsumenci więcej niż w poprzednim miesiącu płacili za książki (o 3,8 proc.) oraz turystykę zorganizowaną (przeciętnie o 2,2 proc., w tym za granicą - o 3,4 proc., a w kraju - o 0,8 proc.).

Podrożały usługi związane z kulturą (o 0,2 proc.), natomiast opłaty związane z edukacją były niższe niż w poprzednim miesiącu o 0,1 proc. Ceny w restauracjach i hotelach podniesiono w czerwcu br. o 0,1 proc. "Spośród innych towarów i usług, w czerwcu br. więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za ubezpieczenia (o 1,4 proc.), a także opiekę społeczną (o 0,1 proc.). Ceny w zakresie usług fryzjerskich, kosmetycznych i pielęgnacyjnych utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w maju br. Obniżyły się natomiast ceny artykułów do higieny osobistej i kosmetyków (o 0,1 proc.) - dodał GUS.

"Spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 0,8 proc. (w tym ceny towarów spadły - 1,3 proc., przy wzroście cen usług - o 0,6 proc.). Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały obniżki opłat związanych z transportem (o 6 proc.), niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,1 proc.) oraz w zakresie mieszkania (o 0,9 proc.)" - napisano w komunikacie. Zgodnie z informacją ceny żywności w ujęciu rocznym wzrosły o 1,1 proc.

GUS poinformował ponadto, że w pierwszym półroczu 2016 r. mieliśmy do czynienia z deflacją w wysokości 0,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, kiedy ceny spadły o 1,2 proc.

d2n9tlr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n9tlr