Trwa ładowanie...
d2pr9fs
d2pr9fs

GUS: Wskaźnik koniunktury w budownictwie spadł do -16,1 pkt w grudniu

Warszawa, 21.12.2015 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie ukształtował się w grudniu na poziomie minus 16,1 wobec minus 11,6 w poprzednim miesiącu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Share
d2pr9fs

Poprawę koniunktury sygnalizuje 8,9% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 25% (przed miesiącem odpowiednio: 10,6% i 22,2%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Diagnozy oraz prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej są bardziej negatywne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Redukcje zatrudnienia mogą być bardziej znaczące od planowanych w listopadzie. Przedsiębiorcy zapowiadają nieco większy od oczekiwanego w ubiegłym miesiącu spadek cen robót budowlano-montażowych" - czytamy w komunikacie.

Spośród badanych podmiotów 22,8% (przed rokiem 20,6%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Grudzień jest piątym z kolei miesiącem, w którym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, podał też GUS.

"W ciągu ostatnich dwóch lat zwiększało się stopniowo wykorzystanie mocy produkcyjnych i w grudniu kształtuje się na poziomie 77,7% (76,5% w analogicznym miesiącu ub. r.)" - czytamy dalej.

(ISBnews)

d2pr9fs

Podziel się opinią

Share
d2pr9fs
d2pr9fs