Trwa ładowanie...
d2lvzs0
d2lvzs0

GUS: Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym spadł o 1 pkt do 0 pkt w lipcu

Warszawa, 22.07.2014 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w czerwcu br. na poziomie 0 pkt, czyli pogorszył się o 1 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Share
d2lvzs0

Poprawę koniunktury i jej pogorszenie sygnalizuje po 15% badanych przedsiębiorstw (przed miesiącem odpowiednio: 16% wobec 15%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest nieco gorzej niż w czerwcu, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich trzech lat. Oceny bieżącej sprzedaży są nieznacznie niekorzystne, gorsze od sygnalizowanych w czerwcu. Przewidywania w tym zakresie są optymistyczne, choć ostrożniejsze od formułowanych miesiąc wcześniej. Diagnozy i prognozy sytuacji finansowej są nieco bardziej pesymistyczne od zgłaszanych w czerwcu. Utrzymują się przewidywania sprzed miesiąca dotyczące niewielkiego wzrostu cen" - czytamy w komunikacie.

W podziale na branże korzystnie koniunkturę oceniają przedstawiciele branż włókno, odzież, obuwie (plus 4 ? spadek o 1 pkt proc.) i artykuły gospodarstwa domowego ogółem (plus 3 ? wzrost o 9 pkt proc.), a negatywnie ? dyrektorzy podmiotów z pozostałych prezentowanych branż: pojazdy samochodowe (minus 2 ? tak jak w czerwcu) oraz żywność (minus 2 ? spadek o 1 pkt proc.).

d2lvzs0

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w lipcu na poziomie plus 9 (plus 10 w czerwcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 10% (przed miesiącem odpowiednio 20% i 10%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał też GUS.

"W lipcu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest optymistycznie, podobnie jak w czerwcu i lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat. Diagnozy i prognozy sprzedaży są nieco mniej korzystne od zgłaszanych w czerwcu. Oceny bieżącej sytuacji finansowej są nieznacznie pesymistyczne, gorsze od formułowanych przed miesiącem. Przewidywania w tym zakresie są optymistyczne, zbliżone do oczekiwań z czerwca. Utrzymują się prognozy sprzed miesiąca dotyczące niewielkiego wzrostu cen" - napisał Urząd.

(ISBnews)

d2lvzs0

Podziel się opinią

Share
d2lvzs0
d2lvzs0