Trwa ładowanie...
d3p8pg9
d3p8pg9

GUS: Wskaźnik koniunktury w przemyśle spadł o 2 pkt do +5 pkt w lipcu

Warszawa, 22.07.2014 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w lipcu na poziomie plus 5 pkt, spadł o 2 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie.
Share
d3p8pg9

Poprawę koniunktury sygnalizuje 17% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 12% (przed miesiącem odpowiednio 19% i 12%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w lipcu oceniany jest korzystnie, lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat, ale nieco gorzej niż w czerwcu. Oceny bieżącej i przyszłej produkcji oraz prognozy portfela zamówień są pozytywne, choć ostrożniejsze od zgłaszanych w poprzednim miesiącu. Bieżący portfel zamówień jest w niewielkim stopniu ograniczany. Sytuacja finansowa w lipcu oceniana jest nadal nieznacznie negatywnie. Prognozy w tym zakresie są mniej korzystne od formułowanych przed miesiącem. Ceny wyrobów przemysłowych mogą spadać" - czytamy w komunikacie.

Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci wyrobów z gumy (plus 19 ? podobnie jak przed miesiącem), urządzeń elektrycznych (plus 18 ? wzrost o 4 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca), pozostałego sprzętu transportowego (plus 15 ? wzrost o 4 pkt proc.), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 15 - wzrost o 1 pkt proc.), wyrobów farmaceutycznych (plus 14 ? wzrost o 1 pkt proc.), poinformował również GUS.

d3p8pg9

Negatywnie koniunkturę oceniają głównie producenci odzieży (minus 11 ? spadek o 3 p. proc.), metali (minus 3 ? spadek o 4 pkt proc.) oraz zajmujący się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji (minus 3 ? spadek o 5 pkt proc.).

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w lipcu br. wynosi 78% (przed rokiem 75%). W lipcu 14% przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 77% jako wystarczające, a 9% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 16%, 71%, 13%), podał także Urząd.

(ISBnews)

d3p8pg9

Podziel się opinią

Share
d3p8pg9
d3p8pg9